DOLAR 33,0575 0.18%
EURO 36,0513 0.12%
ALTIN 2.619,931,97
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

Van’da işsizlik halkı iş göçüne zorluyor
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • Van’da işsizlik halkı iş göçüne zorluyor

Van’da işsizlik halkı iş göçüne zorluyor

Ekonomik kriz ve işsizlik Van’da halkı batı illerine mevsimlik işçi olarak gitmeye zorluyor. Var olan işlerde düşük ücretli çalışmaya zorlama, uzun çalışma saatleri ve hafta sonu dahi izin kullandırmama gibi sorunlar yaşandığını belirten istihdam uzmanı Sinan Ok ve inşaat işçisi İdris Abı, 9. Köy’e konuştu.

ABONE OL
24 Haziran 2024 11:28
Van’da işsizlik halkı iş göçüne zorluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hakan Aslan

Van’da işsizlik ve var olan iş yerlerinde de asgari ücretin bile verilememesi, vatandaşı mevsimlik işçi olarak batı illerine göçe zorluyor. Özellikle yaz mevsimde işçi göçü artarken istihdam uzmanı-yazar Sinan Ok ve işçiler Van’daki istihdamı anlattı.

Mevsimlik işçi olarak göç etmek zorunda kaldığını söyleyen inşaat işçisi İdris Abı, “Kentimizde iş olmadığı için mecburen gidiyoruz. Yoksa biz de istemeyiz ailemizden ayrı kalmayı. Bazen aylarca sürüyor dönmemiz. Şimdi Maraş’ta çalışıyorum. İnşaatlarda tesisat işi yapıyoruz. Benim gibi 20 Vanlı çalışıyor tesisat işinde. Hepimizin sorunu aynı” diye konuştu.

İdris Abı

“Ailemizden uzak kalmak zor”

Göç aylarında aileden uzak kalmanın zor olduğunu ve psikolojik olarak olumsuz etkilendiklerini belirten Abı şunları söyledi “Çocuklarımızdan uzak çalışmak zor. Böylesi bir ortamda çalışmak bizi yıpratıyor. Bunun üstüne bir de göç ettiğimiz yeni bir ile buradaki insanlara, ortama alışmak da zor ve yıpratıcı oluyor. Ancak başka bir şansımız yok. Çocuklarımız aç kalmasın diye çalışmak zorundayız. İş neredeyse oraya gitmek zorundayız. İşsizlik olduğu sürece göçlerimiz de sürecek.

“Ücretler çok düşük”

İş insanlarının ve belediyelerin kente yatırım yapmasını isteyen Abı, “Van doğası ve gölü ile fark yaratan bir yer. Belediye ve iş insanları bu doğayı ve gölü iyi kullanıp turizm ve sanayi alanları yaratabilir. Yine aynı şekilde Van’da inşaat sektöründe de açlık sınırında ücret veriliyor. Oysa burada da Batıdaki gibi ücret verilse insanlar gitmek zorunda kalmayacak.”

 

“Tarım ve hayvancılığa destek verilmedi”

Sinan Ok

İstihdam uzmanı-yazar Sinan Ok, Van’daki işsizliğin tarım ve hayvancılığın kısıtlanmasından kaynaklandığını açıkladı. “Bu iki sektöre yeterli teşvik verilmediği gibi emek de değersizleştirildi” diyen Ok, Van’da son 50 yılda hem çiftçi sayısının ciddi bir şekilde azaldığını hem de bu alanda üretimin daraldığını söyledi.

Organize sanayi bölgelerindeki altyapı yetersizliklerinin potansiyel istihdamın açığa çıkmasını engellediğini, kayıt dışılığın ve niteliksiz üretimin baskın olduğunu kaydeden Sinan Ok “Mülteci ve çocuk emeği sömürüsünün yoğun olduğu bu alanda gerekli yasal düzenlemeler ve denetim sağlanmadıkça sektör nitelikli bir istihdam alanı olamaz” dedi.

Ücret düşük, mesai saatleri uzun

Ticaret ve turizm gibi sektörlerde ise asgari ücretin altında ücrete çalıştırma, uzun mesai saatleri dayatması ve hafta sonu dahil izin haklarının kullandırılmaması gibi nedenlerle işçi sirkülasyonunun çok fazla olduğunu dile getiren Ok şunları aktardı:

İnsan onuruna yakışır iş ve yaşam koşulları sağlanamadığı için özellikle genç ve erkek iş gücünün gurbete yöneldiği bir döngü yaşanmaktadır. Son yıllarda bu gidiş ve göç durumu ülke sınırlarının dışında ve kalıcı terk durumuna dönüşme eğilimi içindedir.” 

Van’da kayıtlı yaklaşık 11 bin 300 iş yeri olduğu ve bunların yüzde 40’a yakınında tek kişinin çalıştığı bilgisini veren Sinan Ok, “Toplam iş yerleri içinde 10 ve daha fazla çalışanın olduğu iş yeri oranı sadece yüzde 13… İşverenin önemli bir bölümü aile işletmeleri ve işe alma süreçleri de ‘bir yakınını işe alma’ şeklinde.

Kurum ölçeği büyüse dahi bu ‘işletme alışkanlığı’ devam etmektedir. İş Kanunu ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Van başta olmak üzere bölge illerinde büyük çoğunlukla uygulanmamaktadır” diye konuştu.

Bölgeler ve iller arası eşitsizlik 

Van ve bölge illerinde son 8 yıllık kayyım uygulaması ile bölgeye gelen bütçenin dahi halka gitmesinin engellendiğinin de altını çizen Sinan Ok, bölgeler ve kentler arası ayrımcılığa da dikkat çekerek şunları söyledi, “Yatırım teşvik istatistiklerini incelediğimizde sadece Van’ın değil tüm bölge illerinin toplam yatırım teşvik miktarlarından yararlanma payının yüzde bir olmadığını görüyoruz. Yerel yönetimlere sunulan destekler de maalesef aynı şekildedir. Van Büyükşehir Belediyesinin nüfusu Erzurum’dan çok daha fazla olmasına rağmen Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumların bütçesi yıllarca Van’dan daha büyük olmuştur. Son 8 yılda yasaklanan konser, etkinlik, festival ve benzeri faaliyetlerin hepsi Van’daki yatırım ve istihdam iklimini bozan faktörlerdir. Demokrasi ve özgürlük, ekonomik refahın, istihdamın ve güvenceli yaşamın ilk şartıdır. İlk şart olmadan bir sonuca ulaşmak çok zordur.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.