DOLAR 33,0987 0.21%
EURO 36,1576 0.28%
ALTIN 2.624,210,11
Ankara
28°

AÇIK

Üniversite öğrencileri geçinemiyor!

Üniversite öğrencileri geçinemiyor!

Öğrenciler ulaşım, barınma, harçlar, KYK borçları, fotokopi, kitap zamları gibi birçok nedenden dolayı geçinemiyor. Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çektiklerini dile getiren üniversite öğrencileri yaşadıkları zorlukları 9. Köy Haber Merkezi’ne anlattı.

ABONE OL
13 Haziran 2023 10:12
Üniversite öğrencileri geçinemiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Sinem Kaplan / Kapak Fotoğrafı: Depophotos
Hayat pahalılığı öğrencileri de vurdu. Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelen öğrenciler, yaşadıkları zorlukları 9. Köy’e anlattılar.

“Burslar ve destek programları yetmiyor”

2023 itibariyle KYK bursu 1.250 TL olan üniversite öğrencilerinin en büyük şikayeti, bu bursun gündelik giderler için yeterli olmaması. Ankara Üniversitesi 2.sınıf öğrencisi olan Beyza Bayındır, aldığı bursun 450 TL’sini yurt ücreti olarak ödediğini,  geriye kalan 800 TL ile 1 ay geçinmek zorunda olduğunu söyledi. Elinde kalan burs parasının yarısını da telefon faturası ve günlük yol ücreti için harcadığını söyleyen Bayındır, ”Yurdun yemekhanesinde 2 çeşit ana yemek, 2 çeşit çorba çıkıyor, yemekler doyurmadığı için dışardan ekstra yiyecek almak durumunda kalıyorum” diye konuştu.

Öğrenciler uygun kiralık ev bulmakta zorlanıyor

Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler 3.sınıf öğrencisi İrem Köycü ise ekonomik sıkıntıların öğrencilerin üzerinde büyük baskı oluşturduğunu söyledi. Bir işçi çocuğu olarak burslarla geçinmeye çalıştığını ifade eden İrem, kira fiyatlarındaki hızlı artışın barınma maliyetlerini karşılamasının önüne geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Kira bedeli olarak aylık 1250 TL ödüyorum, ev sahibi kira kontratı bitmeden çeşitli gerekçelerle ev arkadaşım ve beni evden çıkarmaya çalışıyor. Kiralık ev bulmakta zorlanan bir genç olarak bu ani çıkış talebiyle karşı karşıya kalmak benim için büyük bir stres kaynağı.”
Burslar ve destek programlarının maddi yükünü hafifletmek için yeterli olmadığını, her geçen gün masrafları karşılamakta güçlük çektiğini, geleceği dair öğrencilerin umudunun azaldığını da vurgulayan Köycü, “Tüm bunlara rağmen eğitim hakkımızı savunmak için elimizden geleni yapacağız. Daha adil bir gelecek için çözümler üretebiliriz. Gençler olarak güçlü, eğitimli ve barınma hakkına sahip bir toplum inşa edeceğiz” diye konuştu.

“Dışarda yemek yemek için iki kez düşünüyoruz”

Gençlerin okurken çalışmak zorunda kaldığını vurgulayan Ankara Üniversitesi Gazetecilik 2.sınıf öğrencisi Zeynep Ceren Özen ise, aldığı KYK bursundan yurt ödemesi ve ulaşım ücretinden geriye sosyal hayat için para kalmadığını belirtti. Özen, durumunu şu sözlerle anlattı:
“Sinema biletleri en düşük 60 TL’den başlıyor, tiyatro biletleri desen 100 TL’nin altında bilet yok. Bugün gençlerin pek çoğu sosyal aktivitelere katılmakta güçlük çekiyor. Konser, sinema bir yana, dışarıda yemek yemek için bile 2 kez düşünmek zorunda kalıyoruz. Kültür sanat aktiviteleri öğrenciler için artık lüks hale geldi, en basit temel gıdalar için alışverişe çıktığınızda aylık KYK bursunuzun tümünü ayırsanız dahi yetersiz. Oysa bütün bu sorunlarla canhıraş mücadele etme zorunluluğundayken “gençlik kaygısızlıktır” diyebilmek elbette güzel olurdu.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.