DOLAR 33,0831 0.16%
EURO 36,2508 0.47%
ALTIN 2.613,27-0,31
Ankara
30°

AÇIK

Ücretsiz HPV aşısı mücadelesinde zafer!

Ücretsiz HPV aşısı mücadelesinde zafer!

Rahim ağzı kanseri başta olmak üzere, pek çok kanser türünü engellediği kanıtlanan HPV (Human Papilloma Virus) aşısının ücretsiz olması ve Türkiye'de ulusal aşı takvimine girmesi için verilen mücadele, hukuki zaferle sonuçlandı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin SGK’ya açtığı davada mahkeme aşı ücretinin devlet tarafından karşılanmasına karar verdi.

ABONE OL
6 Haziran 2023 15:20
Ücretsiz HPV aşısı mücadelesinde zafer!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın pek çok ülkesinin vatandaşlarına ücretsiz dağıttığı HPV (Human Papilloma Virus) aşısının Türkiye’de de aşı takvimine sokulması için sağlık emekçileri ve sivil toplumun başlattığı kampanyada hukuki zafer geldi.  

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından HPV aşı ücretinin iadesine yönelik SGK’ya açılan davada, mahkeme 3 doz aşısını kendi imkanları ile olan Elif Şahin’e toplam aşı bedelinin geri ödenmesine karar verdi. Bu, mahkemenin aşı ücretinin iadesine yönelik verdiği ikinci karar oldu.

Türkiye’deki HPV aşı mücadelesini, konuyu mahkemeye kadar götürüp, SGK’nın aşı ücretlerini ödemesini sağlayan HPV gönüllüleri 9. Köy Haber Merkezi’ne konuştu.

“Nazım Hikmet şiiri, kampanyaya ilham oldu”

HPV aşısının Türkiye’de de ücretsiz hale gelmesi ve aşı takvimine dahil edilmesi için kampanya başlatan Eczacı Cem Kılınç, kampanyayı başlatmasına okuduğu bir Nazım Hikmet şiirinin ilham verdiğini söyledi.  Tokat’ın Zile ilçesinde eczacılık yapan Cem Kılınç, ücretsiz HPV aşısı kampanyasını geçen yılın Haziran ayında başlattığını vurgulayarak, süreci şöyle anlattı;

“Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümünde eczanemde nöbetteydim, onun bir şiirine denk geldim ve çok etkilendim. HPV aşısının karşılanmadığını biliyordum. ‘Bundan sonraki nöbetlerimi, genç kadınların HPV aşılarını karşılamak için tutacağım’ diye sosyal medyada paylaştım. Eczacı meslektaşların da desteği ile bu büyüdü ve kanayan bir yaraya parmak bastığımızı anladık. Böylelikle bir aşı bursu kampanyasına ve aşının ücretsiz olmasına yönelik bir mücadeleye başladık.”

Eczacı Cem Kılınç

Kampanya kapsamında yaklaşık 300 kadının HPV aşıları karşılandı

Hastalığı yaşayan ama toplumsal baskılar nedeni ile konuşamayan insanlardan büyük destek aldıklarını da belirten Kılınç, şu ana kadar Türkiye’nin farklı yerlerinden 300’e yakın kadının 3 doz aşısının kampanya sayesinde karşılandığı da vurguladı.

Kampanya, mahkemede hak aramaya dönüştü

Eczacı Cem Kılınç’ın başlattığı ücretsiz HPV aşısı kampanyası zaman içinde sivil toplumun da devreye girmesiyle kadınların mahkemede haklarını arama sürecine dönüştü. 3 doz aşısını olan kadınlar, bunun bir “sağlık hakkı” olması gerekçesiyle SGK’ye art arda davalar açmaya başladılar. Mahkemelerin de kadınların taleplerini haklı bulmaları ile, HPV aşısının ücretinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik kararlar gelmeye başladı.

Elif Şahin, konuyu mahkemeye götürüp, olduğu 3 doz HPV aşısının ücretini SGK’ye ödettirme kararı çıkaran kadınlardan biri. Şahin, 9. Köy Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada davayı  Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği ile birlikte SGK’ye karşı açtıklarını anlattı.

HPV aşısını ilk kez Eczacı Kılınç’ın başlattığı kampanyanın afişi ile duyduğunu ancak o dönem öğrenci olduğu için aşı ücretini karşılayamadığını söyleyen Şahin, “HPV aşısını maalesef yaygın olmadığı için daha önce hic duymamıştım. Ben ilaç emekçisi dostlarımı ve Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’ni tanımasaydım, belki de bu aşıdan bihaber olacaktım” dedi. Zaferle sonuçlanan kendi dava sonucunun birçok kadına ışık olacağını da söyleyen Şahin, bütün kadınları bu mücadelenin bir parçası olmaya da davet etti.

Hukuki süreç nasıl ilerledi?

9-12 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklara yapılması durumunda koruyuculuğunun arttığı bilinen HPV aşısı, Avrupa Birliği ülkelerinde çocuklara ücretsiz olarak yapılırken, Birleşik Arap Emirlikleri’nde okula devam şartı olarak sunuluyor. Bunun yanında Mozambik ve Zimbabve gibi ülkelerde de aşıya ilişkin pilot uygulamalar yapılıyor. Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği avukatlarından Hediye Gökçe Baykal, Türkiye’nin bu anlamda geride kaldığını belirtirken, HPV aşısının bir anca önce ulusal aşı takvimine alınarak ücretsiz olması gerektiğini vurguladı.
Dernek olarak, aşı ücretinin iadesine ilişkin SGK’ye açmış oldukları 30 dava bulunduğunu söyleyen Baykal, 2 dosyadan alınan kabul kararının sevinçle karşılandığını belirtti. Baykal, aşısını olmuş ve ücret iadesini isteyen kişiler için hukuki sürecin nasıl işlediğini şöyle anlattı;
“HPV aşısı olmuş kişiler, aşı ödemesini gösterir belgeleriyle birlikte ilgili SGK müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak ödedikleri bedelin iadesi için talepte bulunabilirler.  Bu talep olumsuz cevap alır yahut yasal sürede herhangi bir cevap verilmezse, hasım olarak SGK Başkanlığı’nın gösterildiği iş mahkemesinde açılacak bir dava ile ücret iadesi istenebilir.” 

Avukat Hediye Gökçe Baykal

HPV aşısı nedir?

Dünyada her yıl yaklaşık 300.000 kadının hayatını kaybettiği rahim ağzı kanseri, diğer kanser türlerinin aksine bir aşı ile önlenebiliyor. Başta rahim ağzı kanseri olmak üzere, toplamda 6 kanser türüne karşı belirli oranda koruyuculuk sağladığı bilinen HPV aşısı, çocuk yaşta yapıldığında kişiyi ileride karşılaşılabilecek kanser ve kanser öncesi rahatsızlıklardan koruyor. Avrupa başta olmak üzere, birçok gelişmiş ülkede ulusal aşı programı kapsamında çocuklara ücretsiz olarak yapılan bu aşı, Türkiye’de SGK tarafından karşılanmıyor. 3 doz şeklinde uygulanması gereken aşının toplam maliyeti 3045 TL.

HABER : Haber: Beril Çanakçı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.