DOLAR 32,5011 -0.02%
EURO 35,1045 0.22%
ALTIN 2.435,780,15
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Türkler Kore yemeklerine, Koreli müşavir Adana Kebap’a hayran!

Türkler Kore yemeklerine, Koreli müşavir Adana Kebap’a hayran!

Kore kültürü son dönemde özellikle Türkiye'deki gençler arasında revaçta. K-Pop, K-dramalar ile başlayan Kore kültürü ilgisi,  şimdi de Kore yemeklerine ve Kore diline yönelmiş durumda. Ankara'da açılan, önünde sürekli kuyruk olan iki Kore restoranı ile, Kore Kültür Merkezi'nin 190 kişi için açtığı Kore dil kursuna 2 bin başvuru yapılması bunun en büyük kanıtları. Türkler Kore yemeklerine ilgi duyarken, Ankara'da görev yapan Kore Kültür Müşaviri'nin ise Adana Kebap'a olan sevgisi ise dikkat çekici...

ABONE OL
9 Aralık 2022 00:00
Türkler Kore yemeklerine, Koreli müşavir Adana Kebap’a hayran!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda tüm dünyada artan Kore kültürüne olan ilgi, Türkiye’de de dikkat çekici boyuta ulaştı. 
Özellikle gençler arasında K-pop ve K-dramalara yönelik ilgiye şimdi de Kore mutfağı eklenmiş durumda. Ankara’da son bir buçuk yıl içinde açılan iki Kore restoranının önünde sürekli kuyruk olması, bu ilginin en büyük kanıtı. 

“Kore dizilerinde oyuncular çok iştahlı yemek yiyor”

9. Köy’ün Kore restoranlarında görüştüğü Türk müşterilere göre, bu ilginin en büyük kaynaklarından biri “Kore dizilerindeki oyuncuların çok iştahla yemek yemeleri.”
Kore dizisi izlemeye başlamasıyla Kore yemek kültürüne merak saldığını söyleyen Merve Hocaoğlu, fırsat buldukça Kore yemeklerini tatmak için arkadaşlarıyla restorana gittiğini belirterek, “Koreli oyuncular dizilerde o kadar iştahlı yemek yiyor ki, yemeklerini denemezsem olmazdı” dedi. Hocaoğlu, Kore sokak yemeklerinden örnekler veren restorandaki deneyimlerini ise şöyle paylaştı;
“Kore yemek kültüründe sebze ve et ağırlıklı yemekler, soya sosu ve pirinç ile tüketiliyor. Sebzeleri pişirirken diri bırakıyorlar ve baharatları daha farklı şekilde kullanıyorlar. Bizdeki gibi tereyağı, salça ve ekmek kültürü yok. Çok farklı iki kültür.”


Merve Hocaoğlu

Türkler Kore yemeklerine, Koreli müşavir Adana Kebap’a hayran

Türkiye-Güney Kore dostluk ilişkileri aslında yıllar öncesine dayanıyor; İki ülke arasındaki dostluk köprülerinin yıkılmaz şekilde kurulduğu dönüm noktası ise, Türk askerlerinin Kore’de savaşı.
Kore Kültür Merkezi Müdürü Kee-houng Park, son dönemde özellikle Türkiye’deki gençler arasında Kore kültürüne yönelik ilgiyi ise, 2010 yılında televizyonlarda yayınlanmaya başlayan Kore dizilerine bağladı. 
 “Türk gençlerinden Güney Kore kültürüne ilgi 2010 yılında TRT’de yayınlanan Kore
dizisiyle başladı, günümüzde K-pop ve K-dramaların etkisiyle de arttı” diyen Koreli Müşavir,  Güney Kore dizilerinden ve danslarından etkilenen pek çok Türk’ün Kore yemeklerine de merak salmaya başladığına vurgu yaptı. 
Türk gençleri Kore restoranlarına ilgi gösterirken, 2020 yılında ailesi ile birlikte Ankara’ya gelen Kore Kültür Merkezi Müdürü Kee-houng Park ise, kendisinin Türk mutfağında en çok “Adana kebabını sevdiğini” söyledi. Kee-houng Park ayrıca, Türk mutfağındaki işkembe çorbası ile beyranın kendisine Kore’deki bazı yemekleri hatırlattığını da sözlerine ekledi. Koreli Müşavir “Kore’de içtiğim bir çorba beyran çorbasına çok benziyor. İşkembe çorbasını da yine aynı şekilde Kore’deki bazı yiyeceklere çok benzetiyorum” dedi.

190 Kişilik dil kursuna 2 bin başvuru

Kee-houng Park, 9. Köy’e yaptığı açıklamada 2022 yılında Türkiye’nin farklı şehirlerinde gerçekleştirilen Kore kültür etkinlikleri hakkında da bilgi verdi. 
Kore Kültür Merkezi’nde, Kore’nin geleneksel ve modern kültürünü tanıtmak için Türkiye’nin birçok şehrinde K-pop yarışmalarından sergilere yemek kültürü tanıtımından spor etkinliklerine kadar bir çok farklı faaliyet düzenlendiğine dikkat çeken Kee-houng Park, yıl içerisinde düzenlenen faaliyetlere yönelik izlenimlerini şu şekilde aktardı:
“Kurslara çokça başvuru aldık. Örneğin Korece eğitiminde kontenjan 190 kişilikti, ama bu sene 2000 başvuru aldık. Tabi bunda online derslerin etkisi de oldu. Normalde 4 öğretmen ile eğitimler gerçekleştiriliyordu. Bu sene talep artınca Kore’den 3 öğretmen daha geldi. Merkezimizdeki faaliyetlerden yararlanan yaşça büyük kısım, daha çok Korece eğitimine ve kaligrafi derslerine yöneldi. Daha genç kesim, K-pop danslarına ve tekvando derslerine başladı.”

Kee-houng Park

Şu anda Kore Kültür Merkezi’nde 10 binden fazla üyenin olduğunu belirten Koreli müşavir, 2023 yılında yapılacak etkinlikler için çalışmalara başlandığına da vurgulayarak, “2023 yılının ilk yarısında İzmir ve Kahramanmaraş’ta etkinliklere ağırlık vereceğiz. Son yarısında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılına özel etkinlikler gerçekleştireceğiz” dedi.

HABER : Haber: Elif Ataysın

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.