DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
25°

AÇIK

Sağlıkçılar “sağlıksız koşullara” itiraz ediyor!
 • 9.Köy
 • Gündem
 • Sağlıkçılar “sağlıksız koşullara” itiraz ediyor!

Sağlıkçılar “sağlıksız koşullara” itiraz ediyor!

Deprem bölgesinde zorlu koşullar altında görev yapan sağlık çalışanları ses yükseltti. Bir konteynerde 8 kişi kaldıkları ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını aktaran sağlık çalışanları barınma koşullarının iyileştirilmesini istedi.

ABONE OL
25 Nisan 2023 13:14
Sağlıkçılar “sağlıksız koşullara” itiraz ediyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Emre Alım 
Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden iki ay geçti ancak bölgede barınmadan beslenmeye birçok temel ihtiyaçta yaşanan eksiklikler giderilemedi. Sağlıksız koşullar, görevi sağlık hizmetini sağlamak olanları da olumsuz etkiledi. Deprem bölgesindeki sağlık çalışanları, yaşama ve çalışma koşullarına ilişkin taleplerini düzenledikleri basın açıklamaları ile dile getirmeye başladı. Hatay’da Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) kurduğu koordinasyonun başında görev alan Dr. Ali Kanatlı, bölgede artan sağlık çalışanı ihtiyacı için şehir dışından görevlendirilenlerin karşılaştıkları sorunları şu sözlerle anlattı:
“Çadırlarda kalıyorlar, 7/24 ayakta hizmet veriyorlar. Ne zaman gelecekleri ve dönecekleri belli olmayan bir görevlendirme yapılıyor. Geldikten sonra burada onlarla ilgilenen, yönlendiren kimse de olmuyor. Buraya geçici görevle gelen, buradaki kötü koşullarda hizmet veren arkadaşlarımız buradan travmayla ve tükenmiş şekilde ayrılıyorlar. Biz bunu istemiyoruz.”

“Bir konteynerde 8 kişi barınamaz”

Ali Kanatlı

Sağlık Bakanlığı, depremden etkilenen 10 il için 12 bin 700 sağlık personelinin atamasını gerçekleştirmişti. 71 ilden bölgeye gelen sağlıkçıların karşılaştığı problemleri Dr. Kanatlı şöyle aktardı:

“Hastaneye tayini çıkıyor ama çalışacak birimi yok, kalacak yeri yok. Barınma sorunu çok önemli bir sorun. Öncelikli olarak barınma sorunun çözülmesi gerekiyor. Bakanlık bir hekimi buraya gönderiyor ama barınmak için 2 odalı bir konteynere 8 kişiyi yönlendiriyor. Sağlıksız bir ortam yaratılıyor ve bu ortamda kalan arkadaşlarımızın insanlara sağlıklı bir hizmet vermesi bekleniyor.”
Aradan geçe iki aya rağmen plansızlığın giderilemediğini belirten Kanatlı, “Kimse 200 metrekare ev istemiyor ama 21 metrekare konteyner içinde de 8 kişi barınamaz. Samandağ Devlet Hastanesi’ndeki konteynerlerimizde ise elektrik ve su yok” şeklinde konuştu.

“20 aile tuvalet ihtiyacını dışarıda gideriyor”

Hâlihazırda deprem bölgesinde yaşayan sağlık çalışanlarının barınma ihtiyacının yanı sıra psikolojik desteğe de ihtiyaç duyduğunun altını çizen Kanatlı, “Hekim arkadaşlarımızın evi, hastanesi yıkıldı ve bu arkadaşlarımıza çalışın deniyor. Ailelerini yitirenler, henüz yakınlarını bulamayanlar var. Tüm bu travmalar üzerine hekim arkadaşlarımıza kalacak bir yer dahi göstermeden “çalış” deniyor. Konteyner veya prefabrik yapmak bu kadar zor olmamalı” dedi.
Sağlıkçılar için oluşturulan geçici barınma alanlarında duş ve tuvalet sayısının yetersiz olduğunu aktaran Kanatlı, “İnsanlar duş almamayı tercih ediyorlar. Tuvalet ihtiyaçlarını dışarıda karşılıyor herkes. Bir doktor arkadaşım kendi ailesiyle birlikte 20 ailenin tuvalet ihtiyaçlarını hâlâ dışarıda karşıladıklarını söyledi” ifadelerini kullandı.
Hatay Tabip Odası (HTO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından dile getirilen talepler şöyle:
 • Dönüşümlü çalışan sağlık emekçilerinin daha rahat çalışması için başka illerden
  görevlendirmeler yapılsın ve iş yükü azaltılsın
 • Gerek görevlendirme ile gelen gerekse yerelde olup depremzede olan sağlık emekçilerine
  hizmet vermelerini mümkün kılacak yeterli ve sağlıklı barınma alanları sağlansın
 • Barınma alanlarında banyo, tuvalet, çamaşırhane, yemekhane gibi hizmetler sağlansın
 • Aileleri şehir dışında barınmak durumunda olan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ulaşım
  bakımından desteklensin
 • Barınma alanlarında psikososyal destek hizmetlerinin verilmesine uygun sosyalleşme alanları
  oluşturulsun

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.