DOLAR 33,0778 0.14%
EURO 36,2292 0.44%
ALTIN 2.608,23-0,50
Ankara
25°

HAFİF YAĞMUR

Rize Belediyesinin acil durum ihalesinden halk konseri çıktı

Rize Belediyesinin acil durum ihalesinden halk konseri çıktı

Rize Belediyesi'nin "acil durum" maddesini kullanarak Ribelkent Şirketi'ne verdiği ihalelerden "halk konseri" çıktı. Üstelik Ribelkent'e, doğal afet ve bulaşıcı hastalık gibi durumlarda kullanılan "acil durum" maddesinden verilen tek ihale "halk konseri" de değil.

ABONE OL
11 Şubat 2023 12:36
Rize Belediyesinin acil durum ihalesinden halk konseri çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rize Belediyesi’nin son dönemde İhale Kanunu’nun “acil durum” maddesine dayanarak verdiği ihalelerden “halk konseri” ve “atık konteyner alımı” çıktı. 
Rize Belediyesi, doğal afet ya da bulaşıcı hastalık gibi durumlarda kullanılmak üzere İhale Kanunu’na konulmuş 21-b maddesine dayanarak, Ribelkent Şirketi’ne “halk konseri düzenleme” ihalesi verdi. 
Üstelik bu Belediye’nin Ribelkent’e 21-b maddesini kullanarak verdiği tek ihale de değil; Şirket, sıfır atık projesi kapsamında plastik atık konteyner ve muhafazalığı alımı gibi ihaleler de yine Rize Belediyesi’nden “acil durum” maddesi uyarınca aldı. 
Oysa İhale Kanunu uyarınca Belediyeler, acil durum içermeyen konularda ihaleleri farklı firmalardan teklifler alarak, normal ihale yöntemine göre yürütmek zorunda. Buna rağmen Rize Belediyesi’nin halk konseri gibi bir konuda bile ihaleyi Ribelkent Yapı İnşaat Taahhüt Turizm Ulaşım Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne vermek için 21 B-Acil durum maddesini kullanması dikkat çekti. 
Ribelkent’in almış olduğu ihalelere ilişkin veriler incelendiğinde de, şirketin kamudan pek çok ihale aldığı, bu ihaleleri de genellikle “pazarlık usulü” olduğu ortaya çıktı. Şirket;
– 888 bin TL’ye ‘sıfır atık projesi’ kapsamında plastik atık konteyner ve muhafazalığı, 
– 17 milyon 592 bin 683 TL’ye katı atık aktarma istasyonu, 
– 540 bin TL’ye Halk Konseri Düzenlemesi Organizasyon Hizmeti, 
– 6 milyon 711 bin 733 TL’ye 5000 metreküp Dosma İçme Suyu deposu, 
– 3 milyon 920 bin 840 TL’ye İş Makinesi, Kamyon, Kamyonet, Binek araç ve Minibüs araçların 134 gün şoförsüz kiralanması, 
– 3 milyon 400 bin TL’ye saat kulesi için Kurtuluş temalı rölyeflerinin alımı ve montajı ihalelerini 21-b usulü almış durumda.  
Eski adı Sonsal Yapı olan ve hisseleri Sonay Çakmakçı adlı bir şahsa ait olan şirket, 2019 yılında Rize Belediyesi’nin tüm hisseleri satın almasıyla belediye iştiraki oldu. Bunun ardından adı, Ribelkent olarak değiştirildi. Süreç, halen görevini sürdüren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in döneminde yaşandı. 
Şirketle ilgili ise Ticaret Sicili Gazetesi dışında bilgiye ulaşmak mümkün değil. Ticaret Sicili Gazetesi’nden şirketin devir, isim değişikliği ve sermaye arttırımı bilgilerine erişilebiliyor. Ribelkent, resmi kayıtlara göre Rize Belediyesi sahipliğinde görünüyor. Şirketin MERSİS kaydı ise yok. 
Belediyeye ait internet sitesinde ise şirketin sadece ismi yer alıyor. Şirketin adının yer aldığı butona tıklandığında ise GastroRize Festivali’nin internet sitesi çıkıyor. 

Uzmanlar ne diyor?

Adının açıklanmasını istemeyen, ihale konularındaki uzman bir muhasebeci, 21-b maddesinin hangi durumlarda kullanılabileceği konusunda 9. Köy’e bilgi verdi. Uzmana göre, 21-b maddesi uyarınca ihaleler ancak şu koşulllarda açılabiliyor;
– Savunma ve güvenlik ile ilgili kamuoyuna duyurulmaması gereken özel durumlar
– Seri üretimde konu olmayan malzeme kullanılmasını gerektiren durumlar (Örneğin tren rayı gibi pek çok özellik içermesi istenen özel malzemelerin ihtiyacının karşılanması gibi)
– İhale konusunun özgün nitelikli ve karmaşık olması durumlarında
– Yaklaşık maliyeti belli bir tutarın üzerinde olan mal ve malzeme alımlarında (Bu tutar her yıl şubat ayında Kamu İhale Kurumu tarafından tespit edilir)
– Doğal afet, salgın hastalık, can ve mal kaybı gibi aciliyet içeren durumlarda (Deprem sonrasında barınma alanı inşası gibi durumlar)

“21-b ile halk konseri için ihale yapılamaz”

Oysa Rize Belediyesi’nin 21-b ihaleleri, “çiçek alımı”, “saat kulesi yapım işi”, “Gastro Rize Festivali” ve “ev temizliği ve berberlik hizmet alımı işi” gibi gerekçelerle yapılmış durumda. 
Muhasebeci, ilgili ihalelerde madde 21’in b bendinin kullanılmasının uygun olmadığına dikkat çekerek, durumu şöyle özetledi;
“Bu tarz yollar kullanılarak yapılan ihaleler genellikle kaynakların etkin kullanılmadığının göstergesi oluyor. Özellikle madde 21’in b,c ve f bentlerinde belirtilen hallerde ilan yapılması da zorunlu değil. İşte tam da bu noktada denetlemelerin iyi yapılması gerekiyor. Yani 21-b ile halk konseri için ihale yapılamaz mesela. Öte yandan şirketin şahıstan alınması ve adının değiştirilerek belediye iştiraki haline getirilmesi de tartışmalı bir hamle. Çünkü belediye kendi şirketini kurabilir. Bunun örnekleri de sıkça var.” 
Rize Belediyesi, 9. Köy’ün bu konudaki sorularını ise yanıtsız bıraktı. 

HABER : Haber: Ceren Bala Teke

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.