DOLAR 33,0495 0.16%
EURO 36,0281 0.06%
ALTIN 2.618,691,92
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

“Kimse tarihe öldürme kararıyla geçmek istemez”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • “Kimse tarihe öldürme kararıyla geçmek istemez”

“Kimse tarihe öldürme kararıyla geçmek istemez”

Sokakta yaşayan köpeklerin öldürülmesi tasarısına hayvan hakları savunucularının itirazları sürüyor. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, çözüm önerilerini 9. Köy ile paylaştı.

ABONE OL
19 Haziran 2024 09:57
“Kimse tarihe öldürme kararıyla geçmek istemez”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eren Güvendik / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos

Sokakta yaşayan köpekler konusunda siyasi iktidarın yapacağı düzenleme tartışılmaya devam ediyor. Tasarı, köpeklerin barınaklara toplanmasını ve 30 gün içinde sahiplendirilmemeleri halinde uyutulmalarını yani öldürülmelerini öngörüyor. Hayvan hakları savunucuları tepkili…

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 4 milyona yakın sokak köpeği olduğunu belirtmiş ve son 5 yıllık verilere göre yıllık kısırlaştırma ortalamasının 260 bin ile sınırlı kaldığını söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise “Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Açıkçası insani olarak gönlüm ötanaziden taraf değil” demişti.

Sorunun kaynağını ve çözüm önerilerini Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık ile konuştuk.

“Belediyelerin sorumluluğunu öteleyip sorunu ertelediler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2019 yılında Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulduğunu hatırlatan Nesrin Çıtırık, görüşmeler sonunda bütün belediyelerin kısırlaştırma yapması gerektiği sonucuna varıldığını ve yazılan raporun da TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’na verildiğini söyledi. Çıtırık sözlerine şöyle devam etti: “Tarım Komisyonu’nda hayvan bakımevi kurmayan belediyelere 4,5 yıl daha süre verildi. Sorunu ötelediler. Bunun uzun bir süre oldugunu mecliste de söyledik. Hayvanlar yine ürer dedik ancak dinletemedik.

“Anadolu’daki milyonlarca insandan çekiniyorlar”

Sokak köpeklerinin öldürülmesine tepki gösterenlerin 5-10 bin aktivistten ibaret olmadığını vurgulayan HayKonfed Başkanı Çıtırık, “Anadolu’da on milyonlarca insan var. Kapıdaki kediye köpeğe hayvanlara 2 lokma yemek veren merhamet ehli insanlar. Bu kanunun çıkmaması, aktivistlerden değil Anadolu’daki insanlarının merhametinden çekindiklerinden. Türkiye’de bin 389 belediyeden bin 200’ünde hala bakımevi yok, kısırlaştırma yok. Bu belediyeler hayvanları nereye götürüp nasıl öldürecek? İlaç yok, uyuşturucu yok. Öldürme her şeyi ile beraber 3 bin küsür liralık bir bütçe çıkarıyor. Kısırlaştırma ise 5 bin liralık. Bu kanlı bir tuzak” dedi.

“Hayvanseverler kontrolsüz üremeye karşı”

Kontrolsüz üremeye karşıyım. Tüm hayvanseverler de buna karşı. 20 yıldır hepimiz belediyeler ile kısırlaştırma savaşı veriyoruz. Algı operasyonu yapıldı” açıklamadını yapan Çıtırık, 2019 yılında olduğu gibi TBMM’de Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu kurulmasını ve insanı, ahlaki, vicdani bir çözüm getirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öldürmenin sonuç vermeyeceğini göreceğine inandığını vurgulayan HayKonfed Başkanı, “Kimse tarihe, öldürme kararıyla geçmek istemez. 4 milyon hayvan tahmin ediliyor. Ölümü gösterip toplamaya razı edecekler ama toplayacak yer yok. Öldürecek yer de yok” diye konuştu.

HayKonfed’in önerisi: Kısırlaştırma seferberliği

HayKonfed Başkanı Nesrin Çıtırık taleplerini şu 3 başlıkta sıraladı:

1) Kanunun ana hükmü olan her belediyenin kendi sınırları içinde bakımevi ve kısırlaştırma merkezi-ünitesi kurması, etik ve tıbbi koşullarda kısırlaştırma seferberliği yapması;

2) Yasal hüküm olmasına rağmen kısırlaştırma merkezi kurmayıp görevini yapmayan belediyelere bu görevi yaptıracak yasal yaptırımların uygulanmasının sağlanması;

3) Kısırlaştırmanın eşzamanlı olarak seferberlik halinde yapılıp 1 yılda yaklaşık 3 milyon hayvan, 2 yılda 6 milyon hayvan kısırlaştırılarak 2 yıl içinde kısırlaştırılmamış hayvan kalmamasının sağlanması.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.