DOLAR 33,0384 0.02%
EURO 36,0857 0.01%
ALTIN 2.621,560,01
Ankara
30°

AÇIK

Kamu hastanelerinde yoğun bakımlar doldu, ameliyatlar ertelendi
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Kamu hastanelerinde yoğun bakımlar doldu, ameliyatlar ertelendi

Kamu hastanelerinde yoğun bakımlar doldu, ameliyatlar ertelendi

Kış, kamu hastanelerin yoğun bakım ünitelerini vurdu. Son günlerde etkili olan grip, Covid-19 ve Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) nedeniyle yoğun bakımlar doldu, ameliyatlar ertelendi. Bundan en büyük kârı da, son 5 yılda yoğun bakım yatak sayısını ikiye katlayan özel hastaneler elde etti. Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, "Kamu hastanelerinin yoğun bakım servisleri alarm veriyor" dedi.

ABONE OL
29 Ocak 2024 14:23
Kamu hastanelerinde yoğun bakımlar doldu, ameliyatlar ertelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ece Deniz / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos 

Kış aylarıyla birlikte artan grip, Covid-19 ve Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) nedeniyle kamu ve şehir hastaneleri yoğun bakımlarının doluluk oranı yüzde 90’ın üzerine çıktı. Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, yoğun bakımlardaki doluluk oranları nedeniyle acil ameliyata alınması gereken hastaların ameliyatlarının ertelendiğini belirtti.

TTB Genel Sekreteri Bulut, 9. Köy’e yaptığı açıklamada; mevsimsel olarak Grip, RSV ve COVID-19’un etkisini arttırdığını belirterek, özellikle Covid-19’un hâlâ oldukça yaygın olduğunu vurguladı. 65 yaş üstü ve risk grubunda olan hastaların solunum yolu şikayetleriyle yoğun bakımlara yatırıldığını söyleyen Bulut, bu durumu “yoğun bakımlarımız alarm vermeye başladı” sözleriyle özetledi:

Yoğun bakımlardan bize iletilen şikayetler var. Ameliyatları bekleyen hastaların ameliyatları yapılamıyor. O ameliyatları bekleyen hastaların bir kısmının ise durumu kritik. Ameliyat sonrasında yoğun bakıma yatırılmaları gerektiği için ameliyatlar ertelenmeye başlandı. Hastaneler bu acil soruna karşı hiçbir çözüm üretemiyor.

“15 günde, 1 ayda çözülecek bir sorun değil”

Kamu ve şehir hastanelerinde doluluk oranlarının yüzde 90’ı geçtiğini belirten Bulut, hastaların bir kısmının özel sektör hastanelerinde yer bulabileceğini söyledi. Bulut bu durumun nedenini, “Son 5 yılda özel sektörde yoğun bakım yatak sayısı ikiye katlandı. Ama kamu hastanelerinde yoğun bakım yatak sayısı aynı oranda artmadı. Çünkü özel sektörde yoğun bakım yatağı açmak, o hastanelere önemli bir kâr getiriyor” sözleriyle açıkladı.

Bulut, son yıllarda özel hastanelerin yoğum bakım yatak sayısında yaşanan artışın dengeleri değiştirdiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 2022 yılı verilerine göre toplam yoğun bakım yatak sayısının yüzde 40’ının özel hastanelere ait olduğunu vurguladı. Avrupa’da veya ABD’de üniversite hastanelerinde daha çok yoğum bakım yatağı bulunduğunu belirten Bulut, Türkiye’de ise durumun çok farklı olduğunu ifade etti:

10-15 yataklı anestezi yoğun bakım üniteleri üniversite hastanelerinde olmaz. Büyük kentlerde de durum böyle, bu yatak sayılarının 40-50’ye çıkarılması gerekiyor. Sadece yatak sayısı olarak değil, hemşire desteği ve hekim sayısının da arttırılarak yoğun bakımların desteklenmesi gerekiyor. Bir taraftan insan iş gücünü, bir taraftan da yatak sayısını iyi planlamak gerekiyor. Bu 15 günde veya 1 ayda halledilebilecek bir sorun değil. Bu durum ancak bu yıldan sorunu analiz edip bir yıl sonra çözülebilecek bir şey.”

“Kısa vadede alınacak en büyük önlem aşılama”

Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın virüs kaynaklı yoğun bakım doluluğuna ilişkin kısa vadede getirebileceği çözümleri ise şöyle özetledi:

Basın ve kamu spotları aracılığıyla halkı bilinçlendirmek gerekiyor. Hatta yurttaşlara maske bile dağıtılabilir. Ama alınabilecek en büyük önlem grip aşısını tüm sahaya yaymak. Türkiye’nin mevsimsel aşı ihtiyacı 42 milyon civarında. Bu aşıların temin edilerek hem 65 yaş üstü kalp ve şeker hastalıkları olanlara hem de sağlık çalışanlarına uygulanmasında yarar var. Böylece o risk grupları ayıklanınca yoğun bakım ihtiyacı düşer, bu da kısa vadede getirilebilecek bir çözüm. Ama ileriye dönük bir çözüm getireceksek eğer üniversite hastanelerinin yatak kapasitelerini ve teknolojik imkanlarını arttırmak gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.