DOLAR 31,1619 -0.02%
EURO 33,8461 0%
ALTIN 2.032,51-0,01
Ankara
13°

AÇIK

Kadınlarla el emeği dayanışması
 • 9.Köy
 • Emek
 • Kadınlarla el emeği dayanışması

Kadınlarla el emeği dayanışması

Depremden binlerce insan etkilenirken birçok kişi de işinden oldu. Depremden önce el emeği ile evlerine katkıda bulunan pek çok kadın, depremden dolayı el işini bırakmak zorunda kaldı. El Emeği Dayanışma Platformu, malzemeleri ve yaptığı el işlerini deprem nedeniyle kaybeden kadınlara destek olmak için yeniden iş imkânı sağlıyor.

ABONE OL
23 Mart 2023 14:16
Kadınlarla el emeği dayanışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Erva Gün
Depremden önce el işi yaparak geçimlerini sağlayan, ancak deprem nedeniyle bu geliri kaybeden kadınların imdadına El Emeği Dayanışma Platformu koştu. Depremden etkilenen kadınlara destek olmak için kurulan El Emeği Dayanışma Platformu, kadınların yeniden el işi yapmaları için çalışmalar gerçekleştiriyor.

“Aynı durumu yaşayan kadınlar olabilir”

 El Emeği Dayanışma Platformu kurucusu Alaz Tan, platformun ortaya çıkış sürecini 9. Köy’e şu sözlerle anlattı;
“Bodrum’da 2 tane mağazam var. Mağazalarım için Hatay’da el işi yapan kadına depremin sabahında ulaşamadım. Ulaştığımda ise sokakta çocuklarıyla kaldığını söyledi. Başka bir şehre taşınmalarına yardımcı olduk. O sırada bana ‘Bütün işlerim enkaz altında kaldı ama ben işime devam etmek istiyorum. Hem moralim için hem de kazancım için bu çok önemli. Eşim de artık çalışmıyor. Bana malzemeleri tekrar gönderir misin?’ dedi. Malzemeleri tedarik ettikten sonra bu durumda başka kadınların olabileceği de aklıma geldi.”

“Amaç yardım değil iş vermek…”

Bölgede birçok kadının depremden etkilendiğini düşünerek internet üzerinden platformu açtığını belirten Tan, “Depremden etkilenen herhangi bir insana dokunursam faydalı olacağını düşündüm. Bir anda insanlar çok büyük duyarlılık gösterdi ve sayfa çok büyüdü” dedi.
Amacının yardım etmek değil, iş vermek olduğunu söyleyen Tan, “Dayanışma ağı örmeye çalıştım. Siz onlara para göndermiyorsunuz, bağış yapmıyorsunuz iş veriyorsunuz” dedi.
Kadınlardan çok fazla geri dönüş aldığını aktaran Tan, iş vermek isteyen insanlar için aracı olduğunu dile getirdi. Tan, “Büyük firmalar insanlara hediyelik ürünler yaptırdı. İletişim kurarak kadınlara iş verdiler. Büyük firmalar kadınlara iş vererek dayanışmayı başka bir boyuta çıkardı” dedi.

Siparişleri enkaz altında kaldı


Malatya’da depremden önce el işi yaparak ev bütçesine katkıda bulunan kadınlardan biri olan Safire İnan, deprem sonrası yaşadıklarını 9. Köy’e şöyle anlattı. Depremden sonra çocuklarıyla Antalya’da bir otele yerleştirilen İnan, “Geldik kaldık ama ne kadar kalacağımızı bilmiyorduk. Bu kadar kısa süre kalacağımızı bilsek gelmezdim” dedi. Otelde kaldığı süreçte sipariş alabileceğini düşünen İnan, “Kış dönemini burada atlatabilirsek en azından cep harçlığımı çıkarabilirdim. Otelin boşalacağını öğrendikten sonra biraz sıkıntı yaşayacağımı biliyordum ama Malatya’ya geri dönersem kargo şirketleri çalışmadığı için nasıl sipariş alacağım onu bilmiyorum henüz” diye konuştu.
Beş aydır hazırladığı siparişlerin enkazda kaldığını belirten İnan, “On beş bin liralık malzemem evin içinde kaldı. En az iki bin liralık kargo gönderecektim iki gün içerisinde. 26 tane patik ve en az 60 tane lifim vardı içeride onlar kaldı” dedi.

Pes etmeyeceğim

Depremden önce eşine ve iki çocuğuna destek olmak için el işi yapmaya başlayan Özge Karaahmetli ise, “Yaptığım el işlerini paylaştığım sayfamı yeni açmıştım. İlk kendime söz vermiştim ‘pes etmeyeceğim’ diye. Daha sonra deprem oldu ve evimizi kaybettik” dedi. Ev bulamadıkları için otele yerleştiklerini dile getiren Karaahmetli, “Sıfırdan bir hayat kuracağız ama bu işe şu an daha fazla ihtiyacım var. 14 Mart’a kadar da buradayız ondan sonra ne yapacağız bilmiyorum ama bir ev bir düzen kurar kurmaz hemen tekrar çanta yapmaya devam edeceğim” açıklamalarını yaptı.

El işine devam etmek istiyorum

İsmini vermek istemeyen bir başka depremzede kadın ise, eşinin günü birlik işlerde çalıştığını ve üç çocuğuna destek olmak için el işi yaptığını söyledi. Depremden sonra yaşadıklarını aktaran depremzede kadın, “Küçük oğlum şok geçirdi bilinci gitti. Beni dahi tanımaz oldu. Destek aldı ve şimdi durumu iyi. Ufak tefek elişi yapıyordum katkıda bulunmak için. Şimdi çadırda yapamıyorum ama yapmak istiyorum” dedi. El işi yaparak aklının dağılabileceğini belirten depremzede, “Panik atak hastasıyım sürekli atak tutuyor. Çocukların okulu bitti eşimin işi yok nasıl ayağa kalkacağız bilmiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

El işi yapmak için bekliyorum

Depremde evi hasarlı olarak kurtulan Hülya Oruç, “Diyarbakır’da eşim tutukluyken geçimimi ‘duvarımı boyar mısın’ diyen arkadaşımın duvarına resim çizerek yapıyordum, evde süs eşyası yapıp satıyordum” dedi. Depremden sonra el işi yapmak için beklediğini dile getiren Oruç, aynı zamanda iş aradığını ve ilanlara başvurduğunu söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
 • Zehra

  Ben bir Adıyamanli deprem zede olarak çok teşekkür ederim el emeği platformu na

  Yanıtla
  +0
  -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.