DOLAR 32,5315 0.04%
EURO 34,9418 0.13%
ALTIN 2.436,790,07
Ankara
27°

AÇIK

İstanbul’da işçilerden “Gazze’de soykırım” protestosu
  • 9.Köy
  • Gündem
  • İstanbul’da işçilerden “Gazze’de soykırım” protestosu

İstanbul’da işçilerden “Gazze’de soykırım” protestosu

İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, Kartal Meydanı'nda toplandı ve İsrail yönetimini protesto etti. Filistinlilere yönelik saldırılara tepki göstermek için yapılan basın açıklamasında da slogan ve pankartlarda da mesajlar aynıydı: "Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalı. İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmeli. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmeli ve Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir çözüm kabul edilmemelidir."

ABONE OL
6 Haziran 2024 14:35
İstanbul’da işçilerden “Gazze’de soykırım” protestosu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlknur Haylaz

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, 7 Ekim 2023’ten itibaren devam eden İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla “Katliama karşı haykırıyoruz” eylemi düzenledi. Kartal Meydanı’ndaki okunan ortak açıklama, “Biz işçiler, zalimden değil mazlum Filistin halkından tarafız! İstanbul’da yaşayan tüm işçileri Filistin halkıyla dayanışmaya davet ediyoruz” çağrısıyla başladı.

Kartal Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Nehirden denize özgür Filistin” pankartı açtı. Ellerinde dövizlerin de bulunduğu plartfom üyeleri, “Refah halkı yalnız değildir”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “İsrail’le ticaret, insanlığa ihanet”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Barbarlık yenilecek, direnen halklar kazanacak” sloganları attı.

Kartal Meydanı’nda toplanan işçiler Filistin’de yaşanan soykırımın giderek büyüdüğünü söyledi. TÜMTİS üyesi bir işçi, “İsrail tüm dünyanın gözü önünde bu katliamı sürdürüyor, Amerika’nın, Avrupa’nın aleni desteğiyle yapıyor bunu. Bizim işçiler olarak bunun karşısında olmamız sadece insani duygularla değil aynı zamanda bu emperyalizmle” dedi. HARB-İŞ üyesi diğer bir işçi ise “Ülke ekonomisi öyle bir hale geldi ki paranın nereden geldiğine bakmadan ister katliam yapsın ister yok pahasına malımızı alsın ticarete devam ediyorlar” diye belirtti.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu adına açıklama yapan HARB-İŞ Sendikası İstanbul Şube Mali Sekreteri Kubilay Yılmaz, Filistin’de İsrail’in saldırısı ile binlerce insanın hayatını kaybettiğini vurguladı. İsrail’in çocuk, kadın dinlemeden her yerde, her yeri acımasızca vurduğunu ifade eden Yılmaz, “Son olarak 26 ve 28 Mayıs’ta Refah kentindeki çadır kamplara füze saldırısı düzenleyen İsrail, çoğu çocuk ve kadın en az 67 insanı katletti. Bizler, İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak Filistin halkına yapılan tüm saldırıları lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa diliyoruz. İsrail, bu saldırıyla açıkça dünyaya meydan okuyor. İnsanlık değerlerini ayaklar altına alıyor. Esaslı bir direnç görmedikçe de katliamlara devam edeceğinin işaretini veriyor” dedi. İsrail’in açtığı savaşın bir insanlık suçu olduğunu, bu savaşın kazananının sadece silah tüccarları olduğunu belirten Yılmaz, “Ortadoğu halklarının birbirine düşmesinden çıkarı olanlardır. Halkları silah ve baskı yoluyla yönetmek isteyenlerdir. Kutuplaşmadan, ayrışmadan çıkar sağlayanlardır. Bu savaşın kazananı emperyalistler ve uluslararası sermayedir. Kaybedeni ise İsrail ve Filistin halkları olacaktır. Ya bu katliamlar ve barbarlığı durduracağız ya da işlenen savaş suçlarına ortak olacağız. Biz işçiler, İsrail’in suçuna ortak olmak istemiyoruz” dedi.

Filistin halkının kurtuluşu için Yılmaz, Sendikalar Platformunun taleplerini ise şöyle sıraladı:

  • Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır
  • İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmelidir.
  • İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir.
  • Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için İşgalci ve Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi cesurca desteklenmelidir.
  • Filistin halkına ekonomik ve sosyal her türlü destek sağlanmalıdır.
  • Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir çözüm kabul edilmemelidir.

“Filistin adeta kapalı bir cezaevine döndü”

Basın açıklamasına katılan Filistinli İşçiler ve Sendikalar Genel Birliği Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abu Alsoud da Filistin’de yaşanan bu drama dünyanın sessiz kaldığını ifade ederek şunları söyledi:

Gazze’de artık hayat yok. Su yok, elektrik yok, gaz yok, gıda malzemesi yok. Gazze’ye giden bütün yolları kapadılar. Gazze adeta kapalı bir cezaevine döndü. Tüm bu zorluklara rağmen Filistin beyaz bayrağı asla ve asla kaldırmayacak. Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.