DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
29°

AÇIK

Hakkâri’de İŞKUR’un dokunduğu hayatlar

Hakkâri’de İŞKUR’un dokunduğu hayatlar

Genç nüfus oranının en yüksek olduğu ve işsizliğin kol gezdiği Hakkâri’de istihdam alanında önemli değişim ve dönüşümlerin önünü açan ve binlerce kişiye ekmek kapısı olan İŞKUR teşvik ettiği projeler ile dezavantajlı kesimlerin umudu oldu.

ABONE OL
14 Ocak 2020 00:00
Hakkâri’de İŞKUR’un dokunduğu hayatlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 15,8’ini 15-24 yaş grubundaki genç nüfus oluştururken, yüzde 25,4 ile genç nüfus oranının en yüksek olduğu kent olan Hakkâri, aynı zamanda işsizlik oranının da en yüksek olduğu iller arasındaki yerini koruyor. İşsizliği önleyerek işgücü piyasası istihdamına katkı sunan, iş ve meslek analizleri yaparak istihdamı geliştiren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Hakkâri’de bir yandan meslek edindirme kursları aracılığıyla personel yetiştiriyor diğer yandan da engelli ve eski hükümlü vatandaşlara kendi işlerini kurma imkânı sağlıyor.


Mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim ve girişimcilik eğitim programları ile toplum yararına çalışma programlarıyla binlerce insanın hayatına dokunan İŞKUR, özel sektöre yönelik İstihdam Garantili Mesleki Eğitim kursları aracılığı ile işsizlerin mesleki niteliklerini geliştiriyor. İŞ-KUR Hakkâri İl Müdürü Ahmet Kızılkaya, özellikle işsizlik konusunda ciddi sıkıntıların yaşadığı Hakkâri’de hayata geçirdikleri projeler sayesinde hem istihdam sağladıklarını hem de insanların hayatını değiştirdiklerini açıkladı. Hakkâri’nin organize sanayi bölgesi olmayan tek il olduğuna dikkat çeken Kızılkaya, kurum olarak hayata geçirdikleri projelerin kıymetinin çok daha fazla olduğunu belirtip il genelinde hayata geçirdikleri 100 ayrı projeyle yüzlerce aile için umut olduklarını vurguladı.

“Kadın Üst Giysileri Dikim Elemanı Projesi” ile Hakkâri’deki Büşra Dikimevi sahibi Nurgül Koyun, İŞ-KUR’un sağladığı imkânlar ile hem mesleğini icra ediyor hem de genç kadınlara iş imkânı sağlıyor. 15 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösterdiğini anlatan Koyun, “İŞKUR işbirliği ile 10 kişilik istihdam garantili kurs açtım. 3 yıldır da iş başı programlarından yararlanıyorum. İŞKUR ile çalıştığım için çok mutluyum. Çünkü İŞKUR sayesinde işimi daha da büyüttüm. Büyük destek aldım. Ben de birçok kişiye ekmek kapısı oldum” şeklinde konuştu.

Yüksekova İlçesi’nde faaliyet gösteren bölgenin en büyük plastik fabrikası olan GKS’nin sahibi Salih Akdoğan da, “İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursları” aracılığı ile “Plastik Rotasyonel Kalıplama Operatörü” mesleğinde kalifiyeli eleman yetiştirdiklerini bunu da İŞKUR sayesinde yapabildiklerini belirtti. Plastik fabrikasında çalışan evli ve 7 çocuk babası olan Alahattin Keği ise, 6 aydır İŞKUR’un sağladığı imkânlar ile evine ekmek götürdüğünü söyledi.

Hakkâri Üniversitesi öncülüğünde 10 kurumun paydaş olduğu “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” Projesi ile 75 kadın girişimciye kurs imkânı sağlayan İŞKUR, ayrıca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile beraber “Yöresel Kilim Dokuma” mesleğinde mesleki eğitim kursları düzenliyor. Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmasına da ön ayak olan İŞKUR, bu yönü ile dezavantajlı olan vatandaşların iş kurmalarını sağlıyor. Yüksekovalı eski hükümlü Mehdi Tımarcı ise, ilçeye bağlı Karlı Köyü’nde İŞKUR projesi ile kendi işini kurdu. İşsiz olan Tımarcı, İŞKUR’un verdiği destekle evinin bir bölümünde yufka ve erişte üretimi yapıyor.

Yine Yüksekovalı engelli Mahsuma Keser, İŞKUR’dan aldığı destekle ilçede açtığı lokantada eşine ve çocuğuna iş imkânı sağladı. İŞ-KUR’un İşbaşı Eğitim Programlarından da faydalanan Keser birçok işsize de istihdam sağlıyor.
Hakkârili eski hükümlü Selahattin Ölmez ise İŞKUR’a sunduğu küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi sayesinde hayvan işletmesini açtı. Her yıl sayıları giderek artan hayvanların 3 yılsonunda iki ya da üç katına ulaşarak büyük bir hayvan işletmesinin sahibi oldu.

HABER : ZEKİ DARA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.