DOLAR 32,5329 0.04%
EURO 35,1195 0.23%
ALTIN 2.431,24-0,04
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

  • 9.Köy
  • Emek
  • Evi ve lokantası yıkılan sığınmacı aile Türkiye’de hayata tutundu

Evi ve lokantası yıkılan sığınmacı aile Türkiye’de hayata tutundu

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Şavva ailesi yaşadıkları kötü günlerin izini silmeye çalışıyor. Lokantacı Yahya Şavva, “Türkiye’ye giriş yaptığımda cebimde bir kuruş yoktu. Tek param kendimi ve ailemi Türkiye’ye atacak kadardı. Türk halkının bize gösterdiği misafirperverlik ve yardımlarıyla Türkiye’ye yerleştik. Onların bu yardımları olmasaydı sokakta kalacaktık” dedi.

ABONE OL
4 Aralık 2020 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye’deki iç savaştan kaçarak ailesiyle Türkiye’ye sığınan Yahya Şavva (50) yaşadıkları, tüm olumsuzluklara rağmen ailecek gösterdikleri azim ile Yalova’da yeni bir hayat kurmayı başardı.

2013 yılında Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle Halep’te evi ve iş yeri yıkılan Şavva ailesi şans esri kurtuldukları iç savaştan kaçarak Türkiye sığındı. Yalova’da 7 yıldır Süleymanbey Mahallesi’nde yaşadığını belirten Şavva , Türk vatandaşlarının kendilerine gösterdiği ilgiden ve ettikleri yardımlardan dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Yalova ilk geldikleri günlerde komşularının yardımlarıyla ayakta kalan aile, kısa süre içinde kendi işlerini kurmayı başardı.

“ŞANS ESERİ KURTULDUK”

Halep’te lokanta işlettiğini dile getiren Şavva, ikisi kız, dördü erkek 6 çocuğuyla mutlu bir yaşam sürdüklerini ancak kendilerini ansızın şiddetlenen iç savaşın ortasında bulduklarını anımsattı. Ailesi ile iç savaştan kaçtıklarını ve Türkiye’ye sığındıklarını anlatan Şavva, “Suriye’nin Halep kentindenim.  Bir anda savaş çıktı. Halep’te de savaşın en yoğun olduğu kentler arasındaydı. Evim ve lokantam savaşta yıkıldı. Tüm birikimim ansızın yok oldu.  Eşim ve çocukların evimize bomba isabet ettiği sırada akrabalarımızın yanında olmasaydı bugün ailemin yarısı yok olacaktı. Tek tesellim aileme bir şey olmaması” dedi.

“CEBİMDE BİR KURUŞ YOKTU”

Türkiye’ye 2013’te sığındığı zaman yaşadıkları sıkıntılara da dikkati çeken Şavva, şunları kaydetti:

“Hiçbir şeyim kalmamıştı. Suriye’den çıkma kararı aldım. 2013 yılında çocuklarımı ve eşimi alarak yolun yarısını yaya yarısını da otomobille kat ederek Türkiye’ye sığındım. Çocuklarımın ufak oluşu yolda çok sıkıntı çekmemize sebep oldu. Yoldaki tehlikeler ve olumsuz birçok zorluklar yaşadık.  Üzerimizdeki tüm paralar biz yoldayken bitti, hepsi yol masrafına gitti. Türkiye’ye giriş yaptığımda cebimde bir kuruş yoktu.”

“EN ÖNEMLİ YARDIMI DA TÜRK HALKI BİZE YAPTI”

Türk halkının kendilerine gösterdiği yakın ilgi sonucunda Türkiye’yi sevip buraya yerleştiklerini anımsatan Şavva, şöyle devam etti:

“Türk halkının bize gösterdiği misafirperverlik ve yardımlarıyla Türkiye’ye yerleştik. Onların bu yardımları olmasaydı sokakta kalacaktık. Türk halkı bize evini verdi. Tüm ev eşyalarımızı aldı ve ihtiyaçlarımızı karşıladı.  İki çocuğum büyüktü, yaşları 15 ve 17’ydi. Diğer çocuklarım çok küçüktüler. İki büyük çocuğum Türkiye’de çalıştılar ev kirası ve ev ihtiyaçlarında bana yardımcı oldular. En önemli yardımı da Türk halkı bize yaptı. Ev kiramızdan evimizin tefrişatına ve tüm ihtiyaçlarına kadar elerlinden gelen her şeyi yaptılar. Ben de Türkiye’de çocuklarımın muhtaç olmaması ve sağda solda dilenmemeleri için çok çaba gösterdim, çok zorluklara katlandım.”

SIFIRDAN 6 DÜKKÂN SAHİBİ OLDU

Yalova’da borçla iş yeri açtığını ve kısa sürede bu borcu ödeyerek dükkanlar açtığını aktaran Şavva, şunları söyledi:

“İlk önce Yalova’da kiraladığım küçük bir iş yerinde Suriye ekmeği yaparak sattım. Sermayem yoktu. Sağdan soldan tanıdık insanlardan borç alarak iş yapmaya başladım. Daha sonra bir bakkaliye açtım. İşlerim iyiye gidince ülkeyi de iyi tanıdıktan sonra kendi mesleğim olan lokantacılığı yapmaya başladım. Suriye ve Arap yemekleri ağırlıklı olan bir lokanta açtım. İşlerim çok iyiye gitti ve şimdilik tam 6 iş yerim var. Bir ekmek fırını 4 bakkal dükkânı ve lokantam var. Suriye’den gelen akrabalarıma da iş sağladım.  Oğlumu ve kızı mı burada evlendirdim. Okuyan çocuklarım var. Onların masrafı ve dükkân kiralarımı çok rahat karşılıyorum.”

Çocuklarının birer Türkiye aşığı olduğunu da söyleyen Şavva, sözlerini şöyle tamamladı:

“İşlerim çok iyiye gidince çocuklarımı okula yazdırdım. Hepsi Türkçeyi çok iyi öğrendiler. Türkiye’yi çok seviyorlar. Ben de onların Türk bayrağı altında yaşamalarını istiyorum. “

HABER : ​İSMAİL ERSAN/ YALOVA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.