DOLAR 32,3265 0.04%
EURO 35,2060 0.66%
ALTIN 2.400,26-0,60
Ankara
28°

AÇIK

Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan tepki: “9. Yargı Paketi’ni geri çekin”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan tepki: “9. Yargı Paketi’ni geri çekin”

Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan tepki: “9. Yargı Paketi’ni geri çekin”

Ceza infaz sistemini yeniden düzenleyen değişiklik hazırlığına, kadın örgütleri Ankara’da tepki gösterdi. Eşitlik İçin Kadın Platformu, 9. Yargı Paketi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Avukat Özlem Günel Tekşen’e göre yeni düzenlemede şiddetle mücadele ve örgütlenme hakkı engelleniyor, kadının kendi soyadını taşıma hakkı yeniden elinden alınıyor.

ABONE OL
7 Haziran 2024 16:54
Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan tepki: “9. Yargı Paketi’ni geri çekin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kardelen Uçak

Ceza infaz sistemini yeniden düzenleyen 9. Yargı Paketi hazırlıkları Meclis’e gelmeden tartışma başlattı. Eşitlik İçin Kadın Platformu, 9. Yargı Paketi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

EŞİK gönüllüleri Mülkiyeliler Birliği’nde toplanarak, kadınların temel insan haklarını tehdit eden, “etki ajanlığı” gibi muğlak başlıklarla toplumu sindirmeyi amaçlayan hazırlıklardan derhal vazgeçilmesini istediler.

Toplantıda konuşan kadın örgütleri temsilcileri, 25’i aşkın kanunda değişiklik öngören taslağın kadınların kazanılmış haklarını gasp edeceğini savundular.

60 maddelik 9. Yargı Paketi’nde, sızdırılan ve tartışılan 38 maddede kadınları, sivil toplum kuruluşlarını ve basın mensuplarını da etkileyen değişiklikler yer alıyor. Söz konusu taslakta mevcut sistemi eleştiren politika yapıcıları ve basın mensuplarının ajan olarak etiketlenme olasılığı kadar kadına şiddetle mücadelenin ve kadının soyadı hakkının da tehdit edildiği belirtiliyor.

Paketin yaratacağı toplumsal tehlikeleri vurgulayan EŞİK gönüllüleri, 81 ilde aynı gün ve saatte 9. Yargı Paketi’nin kaldırılması çağrısı yaptı. EŞİK Platformu Gönüllüsü Avukat Özlem Günel Tekşen ve Sevinç Ünal, 9. Köy muhabirine bu yargı paketi hakkındaki görüşlerini aktardı.

Tekşen ve Ünal, hükümetin 9. Yargı Paketi’ne dair bilgilendirmede dezenformasyon yaptığına işaret ederek bu sebeple vatandaşların yargı paketini anlayamadığını belirtti.

Özlem Günel Tekşen

“Kadını ne koruyacak?”

Avukat Tekşen, kadınların hakları için paket taslağındaki özellikle 4 maddeye karşı olduklarını söyledi ve şöyle devam etti:

Bunlardan birisi; Anayasa Mahkemesi kadının soyadıyla ilgili maddeyi medeni kanunda eşitliğe aykırı bularak iptal etti. Ancak gördüğümüz taslakta herhangi bir değişiklik yapmadan yine kadının soyadı hakkı yok sayılarak tekrar düzenlendi. Bunun Anayasa Mahkemesi’nin de söylediği gibi eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söylüyoruz. İnsan soyunun erkek üzerinden yürümesine karar verilmiş gibi görünüyor ve bunun çocuklar ile kadınlar için önemli bir hak ihlali olduğunu düşünüyoruz. Diğeri 6284 sayılı şiddetin önlenmesi ve ailenin korunması hakkındaki kanunda da gelinen noktada görüyoruz ki sadece caydırıcı bir özelliği var. O da tazyik hapsi uygulanmasıydı. Bu maddeye itiraz yolunun getirildiğini görüyoruz ki bu zaten şiddeti caydırıcı tek maddeydi. Şiddetin duruşma beklemediğini bizler biliyoruz ve bunun da derhal çekilmesini 6284 sayılı yasaya dokunulmamasını talep ediyoruz. Ne koruyacak kadını? Hırpalanacak belki öldürülecek.”

Kamuoyunun 9. Yargı Paketi’ni anlayamadığını belirten Avukat Tekşen, toplumda en fazla ses çıkaran ve hakları savunan sivil toplum örgütlerinin, basın mensuplarının ve kadın örgütlerinin etiketleneceği “etki ajanlığı” maddesini de açıkladı. Tekşen, ifade özgürlüğünün, olduğu kadar örgütlenme özgürlüğünün, siyaset yapma özgürlüğünün, mukayeseli bilim yapma özgürlüğünün de engelleneceğini ifade etti.

Sevinç Ünal

“9. Yargı Paketi’ni geri çekin”

EŞİK Platformu Gönüllüsü Sevinç Ünal ise kadının en temel insan haklarının yargı paketiyle yok edildiğini kaydederek, tasarıyı geri çekin çağrısı yaptı:

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilirken dediler ki ‘Çekiliyoruz ama bizim temel 6284 sayılı yasamız var.’ Tazyik hapsinin ortadan kaldırılması, işlevsiz olması isteniyor. Tazyik kapısının kaldırılması demek kadınların ve korumasız kız çocuklarının korumasız kalması demek. 9. Yargı Paketi’ni geri çekin diyoruz. Etki ajanlığı kapsamında bu bakımdan sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri, kadınlar, siyasi partiler, hatta iktidar partisinin içindeki kadınların bile bu hakların elden gitmesine karşı durmaları gerekiyor. Bu bakımdan geri çekilsin diyoruz, dokunulmasın diyoruz. Talebimiz bu, açık ve net. Zaten kamuoyu da pek anlamıyor şu anki dezenformasyondan dolayı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP