DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
25°

AÇIK

Enflasyon kadını da vurdu

Enflasyon kadını da vurdu

Kadınlar, kontrolsüz fiyat artışları nedeniyle temel ihtiyaçları olan hijyenik pedlere ve doğum konrol ilaçlarına erişmekte güçlük çekiyor.

ABONE OL
22 Mayıs 2023 13:15
Enflasyon kadını da vurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Olcay Aytürk 

Kadınlar için temel gereksinim olan hijyenik pedlerin ve doğum konrol ilaçlarının kontrolsüz fiyat artışları, hayatı zorlaştırıyor. Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği Kurucu Başkanı Çiğdem Akça ve Yönetim Kurulu üyesi Rengin Yücel, 9.Köy Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada, kadınların hali hazırda çok zor şartlarda yaşadığını vurgulayarak,”Kadınlar önceliği ailesine veriyor, kendi gereksinimlerini öteliyor. İnsan hakkı olan hijyenik pedler ve doğum kontrol ilaçlarına yönelik fiyat artışları kadını olumsuz etkileyerek hayatını daha da zorlaştırır hale getirdi. Bu durumu şiddetle reddediyoruz. Bunlara bir önlem alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Rengin Yücel ve Çiğdem Akça

“En büyük sıkıntı deprem bölgesinde…”

Deprem bölgelerinde de kadınların temel ihtiyaçlarına ulaşmakta büyük zorluklar yaşadığını belirten Akça, “En büyük sıkıntı deprem bölgelerinde yaşandı. Ama bu durum bir şeye de ışık yakmış oldu. Yani bu durum kadının bir birey olarak erkekten çok daha farklı gereksinimleri olduğunu gösterdi ve bu gereksinimler hayati önemde, ötelenecek şeyler değil. Bir makyaj malzemesi değil. O kadar hayati bir durum ki, bir şeylerin yapılması gerekiyor. Yani kadını apayrı bir şekilde inceleyip, onun hayatını kolaylaştırılacak adımların mutlaka atılması gerekiyor” diye konuştu.
Doğum kontrol ilaçlarının fiyat artışının “çok çocuk politikasından kaynaklandığını” söyleyen Akça,”Hükümetin çok çocuk yapma yönünde bir teşviki var. Doğum kontrol ilaçlarındaki fiyat artışlarında bu durumun önemli rolü olduğunu düşünüyorum; sigara içilmesin diye sürekli sigaralara yapılan zamlar gibi. Çocuklar doğsun nasıl olsa Allah rızkını verir şeklinde bir anlayış var ve bu asla kabul edilemez” dedi.
Ülkede son dönemde derinleşen gelir eşitsizliğinin bu konuda yaşanan sıkıntıları katladığına vurgu yapan Akça, “Hijyenik pedlerin kontrolsüz fiyat artışlarına kadının değerli bulunmaması ve onun ihtiyaçlarının gözetilmemesinin sebep olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Var olan kazanımlarımızda bile sürekli bir geriye gidiş var…” 

Yaklaşan şeçimin kadınlar için çok önemli olduğunun altını çizen Akça, kadınların temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için beklentileri ise şöyle sıraladı;
“Var olan kazanımlarımızda bile sürekli bir geriye gidiş var. Olmaz dediğimiz her şey oluyor.Bu kabul edilebilir bir durum değil. Mücadeleye devam edip, kadınların hayatını kolaylaştıracak yasalar, onları daha değerli hale getirecek çalışmalar yapmalıyız. Biz şunu asla istemiyoruz; “kadınlar, bizim baş tacımızdır, çiçektir,böcektir”, bu tür şeyler değil. Biz insan olmaktan doğan haklarımızı istiyoruz. Kadın olarak yaşamak istiyoruz, Cinsiyetimizden doğan özel gereksinimlerimizin karşılanmasını istiyoruz.”
Akça, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve basın aracılığıyla dört ayaklı bir çalışma ve işbirliği ile, sorunların üstesinden gelmenin mümkün olabileceğine de dikkat çekti.

“Herkes her şeye ulaşabilmeli…”

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği Kurulu Üyesi Rengin Yücel ise kadınlara değer verilmediği için hijyenik pedlere ve doğum kontrol ilaçlarına yeterince önem verilmediğini dile getirerek, “herkesin temel ihtiyaçlarına erişiminin olması gerektiğini” vurguladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.