DOLAR 33,0927 0.19%
EURO 36,2443 0.52%
ALTIN 2.632,630,43
Ankara
28°

AÇIK

Depremde hayvan ve ahırlarını kaybeden üretici destek bekliyor
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • Depremde hayvan ve ahırlarını kaybeden üretici destek bekliyor

Depremde hayvan ve ahırlarını kaybeden üretici destek bekliyor

Malatya’da 6 Şubat’ta telef olan olan büyük ve küçükbaş hayvan sayısı yaklaşık 10 bin olarak hesaplanıyor. Tarım Platformu ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın 2 binin üzerinde hayvan besi alanı ve ahırın yıkıldığı kentteki üreticiler için kalıcı çözümler beklediklerini söyledi.

ABONE OL
23 Mayıs 2023 14:28
Depremde hayvan ve ahırlarını kaybeden üretici destek bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Ebubekir Atilla

6 Şubat depreminde büyük yıkıma uğrayan Malatya’da felaketin her gün yeni bir faturası ortaya çıkmaya başladı. Nüfusun büyük bir çoğunluğunun hayvancılıkla geçimini sağladığı şehirde binlerce hayvan enkaz altında kaldı.

Tarım Platformu ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 3 ilçede 2 binin üzerinde hayvan besi alanın yıkıldığını belirterek, ”deprem üssü olan bölgelerimizde, özellikle 3 ilçemizde yaklaşık 10 bin hayvan telef oldu. Yaklaşık 2 bin ahır yıkıldı. Gezdiğimiz, gördüğümüz kırsal kesimlerdeki mahalle ve mezralarda çok büyük hasar var. Erkenek, Kurucuova, Gözüne, Kadiruşağı, Seyituşağı, Atalar’ın bulunduğu Akçadağ-Ören, Yeşilyurt, Doğanşehir- Polat  gibi birçok yerleşim merkezinde  depremden dolayı zarar çok büyük. Bu süreçte Tarım ve Orman Bakanlığı yöneticilerimiz ile birlikte depremin ilk gününden itibaren kırsalda çalışma yapıyoruz. Yetiştiricilerimizin ihtiyacı olan yem, çadır ve diğer ihtiyaçlar giderilmeye çalışıldı. Arguvan, Yazıhan ve Hekimhan’da da bazı bölgelerimizde hasarlar bulunuyor” dedi.

“Kayıplar için kalıcı çözümler bekliyoruz”

Kahramanmaraş merkezli depremlerde tamamen yıkılan Doğanşehir ilçesinde hayvan yetiştiricileri çözümsüzlükten dertli. Doğanşehir İlçesine bağlı Doğu Mahallesinde yaşayan Ali Abiri isimli depremzede, bölgede yaşayan üreticilerin sorunlarını dile getirdi.

Bölgedeki büyükbaş ve küçükbaş yetiştiricilerinin hayvanlarının enkaz altında kaldığını ve ağıllarının tamamen yıkıldığını kaydeden Abiri, geçici çözümler değil de, kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesini beklediklerini belirtti.

Resmi kurumlar tarafından geçici ağıl ve çadırdan besi çözümünün üreticiler için uygun olmadığını, üretimin hızlı bir şekilde başlaması için öncelikle hayvan besilerinin teslim edilmesi gerektiğini vurgulayan Abiri; ”üreticiler için hayvan tahsisi sözü ve besi yapılması sözü veriliyor ancak, depremin üzerinden 3 ay geçmiş olmasına rağmen sadece günü kurtaran çözümler önümüze konuyor. Bizler depremzede üreticiler olarak geçici değil, kalıcı çözümler bekliyoruz. Kırsalda yaşayan vatandaşların geçim kaynağı hayvansal ürünlerin ticaretinden elde edilen gelirdir. Bu üretim çarkının yeninden dönmesi için kalıcı çözümleri hayata geçirilerek normalleş sürecinin başlaması gerekiyor” sözlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.