DOLAR 32,5426 0.08%
EURO 35,0239 0.36%
ALTIN 2.437,850,12
Ankara
30°

AÇIK

Barolar Birliği’nden 11 ilde ortak açıklama: “Unutmadık”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Barolar Birliği’nden 11 ilde ortak açıklama: “Unutmadık”

Barolar Birliği’nden 11 ilde ortak açıklama: “Unutmadık”

Türkiye Barolar Birliği, 6 Şubat depreminin yıl dönümünde, depremde hayatını kaybeden avukatları anmak üzere 11 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, dayanışmanın devam edeceği ve adalet sağlanana kadar birlikte olunacağı vurgulanırken, “Yapılacak konutlar rant dağıtımına dönüşmeden barınma hakkını esas alan yaklaşımla tahsis edilmeli” denildi.

ABONE OL
7 Şubat 2024 11:34
Barolar Birliği’nden 11 ilde ortak açıklama: “Unutmadık”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Serhat Yetüt

Türkiye Barolar Birliği, 6 Şubat depreminin yıl dönümü nedeniyle depremde hayatını kaybeden avukatları anmak üzere, depremden etkilenen 11 kentin adliye sarayları önünde ortak basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamada, “1 yıldır nasıl inatla, inançla ve birbirimize umut vererek dayanışma gösterdiysek, taleplerimizin de aynı şekilde hep birlikte takipçisi olacağız. Ne kadar uzun sürerse sürsün; adalet sağlanana ve şehirlerimiz yeniden inşa edilene kadar buradayız, hep birlikteyiz” denildi.

Mardin Barosu Genel Sekreteri Av. Ali Kahraman, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Erkan Yavuz ve baro üyelerinin katılımı ile Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasının metnini, TBB Yönetim Kurulu üyesi Hicran Kandemir okudu. 

“Sorumluların tamamı yargı önünde hesap versin”

11 ilde gerçekleşen ortak basın açıklamasında depremin birinci yıl dönümünde yaşanan acıların hala derin olduğu belirtilerek, depremde kaybedilenlerin hatıralarının yaşatılması, adaletin sağlanması ve benzer felaketlerin yaşanmaması için mücadele edileceği vurgulandı:

Tam 1 yıl önce evlerimizde, yataklarımızda; sevdiklerimizin yanımızda, yan odamızda olduğunu bilmenin huzuruyla uyuyorduk. Saat 04.17’de o hiç bitmeyen 65 saniye yaşandı. 65 saniye içerisinde sevdiklerimizi, ailelerimizi, komşularımızı kaybettik. Evlerimizi, iş yerlerimizi kaybettik. Sokaklarında büyüdüğümüz şehirlerimizi, hatıralarımızı kaybettik. Zamanla kapanacağı söylenen yaralarımız ilk günkü gibi derin ve açık. 6 Şubat’ta yalnızca fay hattı kırılmadı, âdeta zamanda bir kırılma yaşandı ve artık her birimiz başka, farklı bir hayatı yaşıyoruz. Yaşananların dehşetini anlatmak için sayıların büyüklüğüne sığınmak istemiyoruz. Resmî açıklamalara göre aralarında 122 meslektaşımızın da olduğu 50 binin üzerinde yurttaşımız hayatını kaybetti, 100 binin üzerinde yaralımız var demek istemiyoruz. Çünkü sevdiklerimizin istatistiklerini tutmak değil, isimlerini ve hatıralarını yaşatmak istiyoruz.”

Depremzedelerin, kendi şehirlerinde insan onuruna yaraşır standartlarda yaşamasının sağlanmasını isteyen Türkiye Barolar Birliği açıklamasında, sorumluların yargılanmadığı da vurgulandı. Kandemir, okuduğu metinde kayıpları da hatırlattı:

Sorumluların tamamı yargı önünde hesap versin, bu acılar bir daha yaşanmasın istiyoruz. Yakınları, aradan geçen 1 seneye rağmen bulunamayan ailelerin sesi duyulsun, en azından bir mezar yerine sahip olsunlar istiyoruz. İnsanın en büyük eksikliklerinden birinin; hafızasının yetersizliği, unutkanlığı olduğu söylenir. 6 Şubat 2023’ten beri belki çok eksildik ama en büyük eksikliğimiz olan unutkanlıkla malûl olmadık.

“Unutmadık”

Basın metninde, Diyarbakır’da depremde hayatını kaybeden avukatların isimleri anılarak, yaşanan acıların unutulmadığı ve dayanışmanın devam edeceği mesajı verildi. 

Sevdiklerimizin sesleri ve çığlıkları yıkıntıların arasından yükselirken enkazların başında yaşadığımız çaresizliği unutmadık. Arama kurtarma çalışmalarında, yardım malzemelerinin ulaştırılmasında yaşananları unutmadık. Ama dayanışmayı da unutmadık. Enkazları tırnaklarıyla kazımak için koşup gelenleri; dişinden tırnağından artırdığını paylaşanları unutmadık. Büyük bir organizasyon gerçekleştirip, bizleri yalnız bırakmamak ve adaletin gerçekleşmesini sağlamak için nöbetleşe görev almak üzere Türkiye’nin hemen hemen bütün barolarından gelen yüzlerce avukat meslektaşımızı unutmadık. Barınma ihtiyacı olan meslektaşlarımızı, aileleriyle birlikte evlerinde misafir eden meslektaşlarımızı unutmadık. Yurttaşların adalete erişimlerini sağlamak üzere konteyner ve çadırlardaki adli yardım bürolarında fedakarca görev alan meslektaşlarımızı unutmadık.”

“Taleplerimizin takipçisi olacağız”

Açıklamada, depremin etkilerinin azaltılması ve şehirlerin yeniden inşa edilmesi sürecinde demokratik katılımın sağlanması, çevrenin korunması, barınma haklarının öncelikli tutulması ve mağduriyetlerin giderilmesi taleplerine dikkat çekildi. Yapılan konutların adaletli bir şekilde dağıtılması talep edilen açıklamada barolar özetle “mağduriyetler giderilene kadar biz buradayız” dedi:

Yeniden inşa edilecek şehirlerimizin, hatıralarımıza saygı duyularak, tarihî ve kültürel dokuya uyularak kurulmasını istiyoruz. Bütün bunlar yapılırken yurttaşların, baroların ve sivil toplum kuruluşlarının da içerisinde yer aldığı büyük bir demokratik katılım imkânı sağlanmasını istiyoruz. Yapılacak konutların bir rant dağıtımı mekanizmasına kurban edilmemesini, faaliyetlerin, barınma hakkını esas alan bir yaklaşımla gerçekleştirilmesini istiyoruz.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.