DOLAR 32,4839 0.63%
EURO 34,8939 -0.06%
ALTIN 2.405,800,63
Ankara
30°

AZ BULUTLU

Balıkesir’de dönüşüm kongresi

Balıkesir’de dönüşüm kongresi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Dönüşüm Kongresine", Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları'nın katılması planlanıyordu. Ancak Kongre'nin zamanlamasının tam da Belediyeler Birliği seçimlerine denk gelmesi, katılımı da etkiledi. Mansur Yavaş "hava muhalefeti" nedeniyle gelemeyeceğini açıklayıp, kongreye canlı bağlantı ile katılırken, Ekrem İmamoğlu'nun gönderdiği video konuşma yayınlandı.

ABONE OL
2 Haziran 2024 19:02
Balıkesir’de dönüşüm kongresi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Eylül Akköse 
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, kent için vizyonunu Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Dönüşüm Kongresi”nde açıkladı. Kongre’ye İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları’nın da fiziken katılmaları bekleniyordu. Ancak Kongre tarihi, Belediyeler Birliği’nin seçim kulislerinin en yoğun olduğu döneme denk gelince, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş “hava muhalefeti” nedeniyle gelemeyeceğini açıklayıp, Kongre’ye canlı bağlantı ile katılıdı. Ekrem İmamoğlu’nun ise gönderdiği video konuşması kongre salonunda yayınlandı.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın Kongre’nin açılışında, Balıkesir’in bugünkü ekonomik ve sosyal durumu hak etmediğini belirterek, 5 yılın sonunda “Balıkesir’in öncü bir kent ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını” söyledi.

Kongrede Balıkesir’in sosyo demografik yapısı, kentin ekonomik ve kültürel dinamikleri, 21. Yüzyıl Türkiyesi’nde kentler ve yerel yönetimler, yenilikçi yaratıcı ve düşünen kentler, afet yönetimi ve dirençli kentler, tarım ve hayvancılık, kırsal kalkınma ve sürdürülebilir kentsel planlama gibi birçok farklı konuda oturumlar gerçekleştirildi. Kentsel planlama ve kentsel dönüşüm, afet riskinin azaltılması ve afet yönetimi, adalet, eşitlik ve sosyal kalkınma, sürdürülebilir ulaşım, eğitim istihdam ve kariyer planlama, kırsal kalkınma, kültürel miras gibi 10 farklı çalışma grubunda ise kentin temel sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

“Kentsel dönüşüm binalara kat çıkmak değildir”

Dönüşümün hayatın en temel gerçeği olduğunu ve zaman içerisinde her şeyin dönüşebileceğini vurgulayan Akın, konuşmasında şu mesajları verdi; “Evrende hiçbir şey durmaz, her şey dönüşür. Coğrafya, insanlar, toplumlar, dil, hatta bakmak ve görmek bile dönüşür. Dolayısıyla kentler de dönüşür. Ancak kentsel dönüşüm binalara kat çıkmak ve daha fazla beton değildir. Çünkü kentsel dönüşüm aslında refahtır, huzurdur ve özgürlüktür. Bugün burada yeni bir bakış açısı ortaya koymak için bir aradayız. 75 yıldan sonra büyük bir siyasi dönüşüm yaşayan, bana göre dünyanın en güzel şehri Balıkesir’de siyasi dönüşümü, kentsel zihniyet dönüşümüne evirmek için bir aradayız. Bir tırtılın, bir kelebeğe dönüşmesi mümkün olduğu için biz de dönüşüm kongremizin simgesi kelebekle görselleştirdik.”

“Balıkesir’i Balıkesir yapan değerleri içselleştiriyoruz”

Balıkesir Dönüşüm Kongresi’inin, kentin stratejik yol haritasını ve kalkınma planını belirlemede çok önemli bir adım olacağını, ortak akıl yürüterek ve fikir alışverişi yaparak “yeni bir Balıkesir” vizyonunun hep birlikte oluşturulacağını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın şöyle dedi; “Balıkesirimiz tarihi, kültürü, doğal kaynakları, çevresi, insanı ve ekonomisi ile öylesine zengin bir kent ki, böylesine muazzam bir kentin bugünü ve geleceğine yön verecek söz söylerken bir o kadar da büyük bir sorumluluk hissediyorum. Bir kenti geliştirmek o kenti bilmek ve iyi analiz etmekle başlar. Varlarını ve yoklarını, geçmişini ve gelecek hedeflerini hassasiyetlerini, insanlarını ve onların hayata bakış açılarını, duygusunu ve beklentilerini iyi öğrenmek, tanımak ve yol haritasını ona göre belirlemekle başlar. İşte biz de tam buradan başlıyoruz. Balıkesir’i, Balıkesir yapan değerleri özümseyerek, sindirerek ve içselleştirerek, yerelden kalkınma hedefi ile yola çıkmış bir belediye olarak; rekabet gücümüz yüksek, dünya ile entegre olmuş, sürdürülebilir bir kalkınma anlayışına sahip, kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanan, yaşam kalitesi her geçen gün biraz daha artan, bir Balıkesir için çalışmak için buradayız.”

“Belediyeler yol, su, altyapı gibi klasik hizmetlerle sınırlı olamaz”

Başkan Akın sözlerine şu şekilde devam etti; “Belediyelerin sadece; yol, su, altyapı, imar ve planlama gibi klasik hizmetlerle sınırlı olmadığı; kentleri kalkındırmanın ve yaşam kalitesini arttırmanın da belediyelerin asli görevi olduğu bir dönemin içindeyiz. Bir kent düşünün hem sanayi, tarım, hayvancılık, turizm, ticaret ve hizmet sektöründe yüksek bir potansiyele sahip hem de sakin ve huzurlu yaşam olanağı sunan yapısıyla tam bir yaşanacak şehir. ‘Tam yaşanacak şehir’ sıfatını hak eden bir şehir Balıkesir. Balıkesir, eşine çok az rastlanan farklı ve özgün bir şehir” diye konuştu.

“Hedefim Balıkesir’in dünya markası olması”

Balıkesir’de sürdürülebilir bir kalkınma modelini hep birlikte hayata geçirmeyi hedeflediğini de söyleyen Başkan Akın, “Benim Balıkesir’e biçtiğim hedef Balıkesirimin bir dünya markası haline gelmesidir. Türkiye’nin en çağdaş, en yaşanılabilir kenti haline gelmesidir. Bunun için Balıkesir’de sürdürülebilir bir kalkınma modelini hep birlikte hayata geçireceğiz. Bu hedefin gerçekleşmesinin kendi ömrümü aşacağını biliyorum elbette, bir şey daha biliyorum bu güç, enerji ve vizyon Balıkesir’de var” dedi.

“Bilimin ışığından da çıkmamak gerekiyor”

10 gündür mücadele ettikleri sel nedeniyle kongreye canlı bağlantı ile katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konuşmasında şu mesajları verdi; “Kentler planlanırken iklim değişikliklerine ya da 10 gündür yaşadığımız gibi bir yağışa hazır
değil. Dünyada son 10 günde yaşanan iklim değişikliğine bağlı aşırı seller çok sayıda can kaybına neden oldu. Kentler planlanırken 19. yüzyılda nüfusun yüzde 2’si şehirde yaşarken şu an bu oran yüzde 50’ye yükseldi. 200-300 yıl önce kurulmuş kentlerin bugünkü altyapı şartlarını kaldırması mümkün olmuyor. Toprakların asfalta çevrilmesi, apartmanların gökdelene evirilip güneş ışığını kesmesi ne yazık ki iklim değişikliklerine sebep oluyor. Düzenli bir kentin planlanmamasının sonuçlarını 50-60 yıl sonra ne yazık ki halk çekiyor. Şehrin ortasından geçen çayın atık suları taşıması, diğer çay kollarıyla birleşemeyip tepmesi burada taşmalara şehir sellerine sebep oluyor. Bilimin ışığından da çıkmamak gerekiyor. Bu işi çözen başkentlilerin birçoğu bilimle bunu çözüyorlar. Bu nedenle ben şehir planlama ofislerinin kurulması ve burada çeşitli kurumların içinde olduğu yeniden planlanan yerlerin gelecekte başımıza gelecek olaylar dikkate alınarak yeniden planlanması gerektiğini düşünüyorum.

“Milletimiz dönüşüm talimatını bize verdi”

Dönüşüm Kongresi’ne katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dönüşüm mesajını video ile gönderdi. Planlı Kent Örnekleri oturumuna katılan İmamoğlu; “Milletimiz dönüşüm talimatını bize verdi” dedi. Dönüşüm kelimesinin çok kuvvetli bir tabir olduğunu da vurgulayan İmamoğlu, “Milletimiz çok yönlü bir dönüşüm talimatını bize verdi. Bizden beklentisi çok büyük. Bu şehirlerimizden kırsala, köylerimizden en farklı noktasına kadar memleketimizin seçmen duygusu ve takdiriyle bir dönüşüm talebi var. Bunun üzerinde çok çalışıyoruz” diye konuştu. İmamoğlu, dönüşümü ana hatlarıyla şu şekilde tanımladı;
“Dönüşüm denince yönetimde, sosyal hakların dağıtımında, şehirde sosyal adaleti ve sosyal demokrasiyi en üst seviyede yakalamanın ve uygulamanın yöntemlerinde ve tabii ki depremle mücadele noktasında kentsel dönüşüm. Özellikle iklimle ilgili değişikliklerin hayatımıza bir iklim krizi şeklinde yansımaması adına atılacak, sürdürülebilirlik adımlarındaki dönüşüm. Bütün bunlar yeni nesil siyasetin ve yeni nesil belediyecilik anlayışının da temel başlıkları.

“Çalışacağız ve birlikte modeller geliştireceğiz”

Marmara Bölgesi’nde Türkiye’nin üçte bir nüfusunun yaşadığı vurgulayan ve Balıkesir ile İstanbul’un yakın kentler olduğu için iş birliği içerisinde beraber çalışacaklarını dile getiren Ekrem İmamoğlu, “Türkiye genelinde de bir perspektif okuyarak çalışma modelini ve umuyorum yeni yapılanmasını çok yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz Marmara Belediyeler Birliği’nde de daha yukarıya taşıyarak işbirliğini oradaki bütün illerimizle çok güzel bir biçimde analiz edeceğiz, çalışacağız ve birlikte modeller geliştireceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.