DOLAR 33,1121 0.11%
EURO 36,3510 0.34%
ALTIN 2.617,040,14
Ankara
30°

AÇIK

“Aşı reddi” tehlikeli orana ulaştı

“Aşı reddi” tehlikeli orana ulaştı

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019’da çözümüne kavuşturmayı planladığı 10 küresel sorun arasında gösterilen “aşı reddi”, Türkiye’de de ciddi problem oluşturuyor. “Aşı reddi”nin, “aşılanmış çocukları da etkileyebildiği” ve “salgın hastalıkların yayılmasına sebep olduğu” uyarısı yapıldı.

ABONE OL
27 Aralık 2019 00:00
“Aşı reddi” tehlikeli orana ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşı reddi tartışması sonucu çocuklarını aşılatmayan ailelerin sayısı giderek artıyor. 2015’te Ordu’da ikiz bebek sahibi bir ailenin riskler nedeniyle yeni doğan çocuklarına aşı yaptırmak istememesi üzerine açtığı davayı kazanması, kamuoyunda aşı ile ilgili ciddi tartışmalara neden olmuştu. Aşıyla ilgili ebeveynlerden onay alınması şartı getirilmesiyle birlikte yıllar içinde artan “aşı reddi” vakaları, salgın hastalıkların yayılmasına yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2019’da çözümüne kavuşturmayı planladığı 10 küresel sorunun başında aşı karşıtlığını gösteriyor.
Türkiye’de “aşı reddi” vakalarının yıllar içerisinde giderek artmasını değerlendiren Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gülgün Kıran, “Aşı reddinin, son 6 yılda yüzde 130’lara ulaştığını belirtip “Kızamık, şark çıbanı, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklardaki artış ancak ve ancak aşılama yoluyla önlenebiliyor. Aşı reddi maalesef ki aşılanmış çocukları da etkileyebiliyor” dedi.

“Aşı otizme sebep olmaz”
ATO Yönetim Kurulu Üyesi Kıran, Türkiye’de aşı reddinin yüzde 130’lara ulaştığını vurgulayarak son yıllarda kızamık vakalarında artış yaşanmaya başladığını belirtti. Kıran, şöyle devam etti: “Bulaşıcı hastalıkların en önemli koruyucusu aşı. Dolayısıyla aşı yapılmadığı zaman bulaşıcı hastalık oranlarında yükselme görülüyor. ‘Aşı reddi’ birinci basamak sağlık hizmetlerinde son yıllarda yaşadığımız en önemli sağlık sorunlarından birisi. Aşı reddinin en büyük nedeni yanlış inanışlar ve bilgisizlik. Aşı içerisinde koruyucu olarak bulunan cıvanın otizme sebep olduğuna dair yanlış bir inanış var. Yayımlanan bir makaleye dayandırılan bu görüş, gerçekleri yansıtmıyor. O tek bir makaleydi ve bunun doğru olmadığı daha sonra yapılan araştırmalarla ispatlandı. Tıbbi dergilerde bunun ispatlandığına dair yayınlar da çıktı ama ne yazık ki hâlâ aşının içerdiği cıvanın otizm yaptığına inanan aileler var. Oysa içerikteki cıva vücutta o kadar birikmiyor ve otizm yapacak düzeye gelmiyor. Yani, aşı otizme sebep olmaz.”

“Aşılar son derece güvenilir”
Kıran, “Çocuklar bağışıklığını doğal olarak kazansın ya da ne kadar aşı yapılırsa bağışıklık oranı o kadar düşer” gibi yanlış görüşlerin de aşı reddine sebep olduğuna dikkat çekti. Yurttaşların aile hekimlerinde 13 aşıyı da ücretsiz bir şekilde yaptırabildiklerini kaydeden Kıran, “Kızamık, şark çıbanı, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklardaki artış ancak ve ancak aşılama yoluyla önlenebiliyor. Biliyoruz ki bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en önemli yolu aşılama; başka yolu yok. Bu aşılar son derece güvenilir. Zaten 2 yılda bir Dünya Sağlık Örgütü tepeden tırnağa aşıları yeniden gözden geçirip, yeni incelemelerle son teknolojiye uygun bir şekilde hazırlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Aşılanmış çocuklar da etkileniyor”
“Aşı reddi, maalesef ki aşılanmış çocukları da etkileyebiliyor” diyen Kıran, bütün toplumun aynı anda aşılanıp aynı bağışıklık düzeyine sahip olması gerektiğinin altını çizerek, “Siz çocuğunuzu aşılattınız, ancak çevrenizdeki insanlar aşı yaptırmadıysa, ne yazık ki bu durum sizin çocuğunuzun da bulaşıcı hastalıklardan korunma düzeyinde düşüş yaratabiliyor” uyarısında bulundu.

HABER : ALP EREN KAYA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.