DOLAR 32,5092 0.66%
EURO 34,9102 -0.03%
ALTIN 2.404,900,59
Ankara
30°

AZ BULUTLU

Antakya’nın hafızası: “Beledna”

Antakya’nın hafızası: “Beledna”

6 Şubat depremlerinin ardından büyük hasar alan Antakya için "hafıza haritası" yaratıldı. "Beledna" adını taşıyan bu hafıza haritası, Antakyalı olan veya şehre yolu düşmüş kişilerin fotoğrafları kullanılarak, deprem öncesinde Antakya'nın nasıl bir yer olduğunu göstermek amacıyla oluşturuldu.

ABONE OL
16 Şubat 2024 12:44
Antakya’nın hafızası: “Beledna”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ece Deniz
Kahramanmaraş depremlerinde neredeyse tümüyle yıkılan Antakya’nın, deprem öncesinde “nasıl bir şehir olduğunu” göstermek üzere “hafıza haritası” oluşturuldu. “Beledna Hafıza Haritası” adını taşıyan ve Avrupa Birliği fonlarıyla hayata geçirilen proje, Nehna Platformu tarafından destekleniyor. Proje ekibinden Anna Maria Beylunioğlu, Beledna’yı 9. Köy’e anlattı. Depremin ilk günlerinden itibaren, “Antakya için ne yapabiliriz?” diye düşünmeye başladıklarını söyleyen Beylunioğlu, Çiğdem Mater’in insanların şehre ait fotoğraflarını yükleyebileceği bir hafıza haritası önerisini hayata geçirmeye karar verdiklerini ifade etti.

“Beledna” ne anlama geliyor? 

Anna Maria Beylunioğlu, projeye isim olarak da kentte 9. yüzyıldan bu yana konuşulmakta olan, Arapça’da “memleketim” anlamına gelen “Beledna” ismini uygun gördüklerini söyledi. Antakya’ya Suriyeli göçüyle birlikte Arapçanın geldiğini düşünenler olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını aktaran Beylunioğlu, şöyle konuştu;

Antakya’da 9. yüzyıla kadar uzanan tarihten beri Arapça konuşuluyor. Bu insanları diğer yerlerden ayıran dil Arapça. Dolayısıyla Arapça bir isimde ısrarcı olduk. Ekipten herkes Arapça bir isim önerdi. Beledna ise tam da aslında bizim memleketin hafızasını korumakla ilgili bir derdimiz olduğu için seçildi. Beledna memleketim demek. Beledna Hafıza Haritası, yani memleketin hafıza haritası oluşmuş oldu. İçini de memleketin insanları dolduruyor.
Beylunioğlu haritaya önce tarihi yerleri yerleştirdiklerini belirterek, bunun gerekçesini de “Çünkü insanlar fotoğraflarını, harita üzerinde bir yerlere pinlerken onlara referans olacak mekânlar gerekiyordu” sözleriyle açıkladı. Projenin bu kısmında Tuğçe Tezer’den destek aldıklarını söyleyen Beylunioğlu, “Tuğçe Tezer’in yürünebilir tarih diye bir projesi vardı ve Antakya’yı merkeze alıyordu. Kendisinden bu tarihi yerleri harita üzerinden oluşturmasını ve buraların tarihini yazmasını istedik. O da başka bir öneriyle geldi. Antakyalı depremzede olan şehir planlamacısı, mimar ve birkaç öğrenci ile birlikte çalışmak istediğini söyledi. Böylece 5 kişilik bir ekip oluştu” dedi.
Harita üzerinden fotoğraflarını ve fotoğrafların hikayelerini paylaşanlar için bir de moderasyon ekibi kurduklarını ifade eden Beylunioğlu, moderasyon ekibinin olası bir nefret söyleminin önüne geçmeyi amaçladığını, Beledna’da olası ırkçı, etnik ayrımcılığa dayanan veya anlamsız girdilerin bu şekilde ayıklandığını söyledi.

“Antakyalı ve Antakya’ya yolu düşmüş herkes katkı sunabilir”

Projenin Aralık 2023’te duyurulmasından itibaren yaklaşık 300 kişi haritaya fotoğrafları ve anılarıyla katkı sundu. Beylunioğlu, ilginin giderek artmasının ekibi çok mutlu ettiğini belirtti:
İlk başta girdiler azdı ama şu an oldukça arttı. Tahmin ediyorum insanlar ilk önce dönüp bir arşivlerini taradılar, ne koyabiliriz diye. Hatta bana gelen yorumlarda ‘fotoğraf seçmekte zorlanıyorum, o fotoğraflara dönmek bile beni biraz duygusallaştırıyor’ diyenler oldu.
Şehrin ayağa kalkabilmesinin çok zaman alacağını, halihazırda şehirde yaşayanların evleri, geçmişleri ve kentleri hakkında bir sürü endişeye sahip olduklarını ifade eden Beylunioğlu, insanların “gelecekteki Antakya’yı” ise henüz ön göremediklerini söyledi. Haritanın amacının da “Antakya nasıl bir yerdi” sorusuna cevap vermek olduğunu vurgulayan Beylunioğlu, “Sadece mimarların, şehir planlamacıların katkısı değil birebir o binalarda yaşayan ve hayatta kalan insanların anıları. Yolu Antakya’dan geçen insanların anıları. Bir anlamda bütün bu hafızayı bir araya getiriyoruz. Antakya’nın 3-5 veya 10 sene sürecek yapımı, dönüp baktığımızda Antakya nasıldı sorusunun görsel cevabı bu haritada” dedi.
Beylunioğlu siteye girip dolaştığında Antakya’nın hafızasında dolaştığını hissettiğini de dile getirdi. Beledna, site ziyaretçilerine eski Antakya’yı görme imkânı da sunuyor, böylece insanların şehrin nasıl değiştiğini harita üzerinden görmeleri de mümkün olabiliyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.