DOLAR 33,0863 0.15%
EURO 36,2204 0.43%
ALTIN 2.612,49-0,34
Ankara
25°

HAFİF YAĞMUR

Ankara’da büyük eczacı mitingi:

Ankara’da büyük eczacı mitingi:

Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce eczacı, Ankara Anıtpark'ta bir araya geldi. 9. Köy Haber Merkezi muhabiri Kaan Taşkın, Ankara Anıtpark'taki mitingi baştan sona izledi. Eczacılar, kontrolsüzce eczacılık fakültesi açılmasını, ecza depolarındaki ilaç yokluğunu, eczacılık mesleğinin görmezlikten gelinmesini protesto etti. En çok duyulan slogan, "sadaka istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz" oldu.

ABONE OL
27 Kasım 2022 00:00
Ankara’da büyük eczacı mitingi:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin her köşesinden gelen on binlerce eczacı, meslekte yaşadıkları sıkıntıları protesto etmek ve seslerini duyurmak için bugün Ankara’daydı. 
Anıtpark’ta gerçekleştirilen mitingde eczacılar SGK ile ilaç alım protokolünde iyileştirme ile, özlük haklarında hakkaniyetli düzenlemeler yapılmasını talep ettiler. Kamu bürokrasisinin eczacıları görmezden gelmesinin de protesto edildiği mitingde, vatandaşların ilaç bulunmama problemini çözmek için hükümet harekete geçmeye çağrıldı. 

“Eczacılar tek ses, tek yürek”

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney mitingde yaptığı konuşmada, tüm eczacıların “tek ses ve tek yürek olarak Ankara’da olduklarını” söyledi. Üney şöyle konuştu;
“Asla yalnız yürümeyeceksin  sözünü en iyi bilenleriz. Biz eczacılar bugüne kadar mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan tüm haksızlıklara karşı omuz omuza hep birlikte dur dedik. Geçit vermedik. Biz eczacılar, odalarımızdan aldığımız güçle, bu mücadelelerden hep birlikte güçlü çıktık, yine güçlü çıkacağız.”

“Eczacı halkın sesidir”

2. Bölge Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı da konuşmasında daha fazla eczacılık fakültesinin açılmaması talebini dile getirdi. Türkiye’deki tüm vatandaşlar gibi, emekli eczacıların da refah içinde yaşamak istediklerini belirten Ercanlı, “Eczacı halkın sesidir. Bürokrasi halkın sesine kulak vermeli. Neşet Baba’nın dediği gibi; Dünyada hiçbir şey bizim değildir bizim olan emeğimizdir emeğimizin karşılığını verin” dedi.
Yine mitingde bir konuşma yapan 3. Bölge İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan ise, mesleki sorunlara ve taleplere değinerek, şöyle konuştu: 
“Bize nedir derdiniz diye soruyorlar. Biz eczacılar sadece kendimiz için değil , vatandaşın sağlık sisteminde problem yaşadığını  düşündüğümüz için buradayız. Bizim de bir derdimiz var; Biz diyoruz ki, sağlık sisteminde emeğin karşılığı alınsın. Vatandaş ilaca ulaşabilsin istiyoruz. Eczacılık mesleğinin görmezlikten gelinmesine karşı geliyor taleplerimize bir cevap bekliyoruz.”
Miting alanına gelen eczacıları selamlayan 4. Bölge Adana Eczacı Odası başkanı Mürsel Yalbuzdağ da , “Mesleğimizin değersizleştirilmesine izin vermemek için eczacıların değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Umut sizsiniz gelecek sizsiniz meslektaşlarımız. Vatandaşın bulamadığı ilacın sorumlusu değiliz ama biz sorumluluk alıyoruz ve sırtımızda bunun bilincini taşıyoruz.”

“Sadaka istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz…”

Genç işsiz eczacıların da sesi olmak için Ankara’ya geldiklerini söyleyen 8. Bölge Eczacı Odası Başkanı Mehmet İrfan Demirci, SMA’lı çocukların alamadığı ilacın ve asgari ücretlinin ödeyemediği hastane ücretinin sesi olmak için de miting düzenlediklerini söyledi. Demirci, şöyle konuştu;
“Eczacının mücadelesi bugün başlamadı dün de vardı. Halkımız ilaca ulaşabilsin diye biz bugün buralara geldik. Ama sanılmasın ki sadece kendimiz için buradayız bugün. Biz SMA’lı hastalar ilaçlara ulaşsın diye, asgari ücretli vatandaşlar hastaneye ücret ödemesin diye, asgari ücretli eczanede yüksek fatura ödememesi için buradayız. Eczacılık mesleğinin değersizleştirmesine karşı çıkıyor, dur diyoruz. Biz sadaka istemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz. Krizde bile bankaları holdingleri daha zengin yaptılar bizleri fakirleştirdiler.” 
Eczacılar mitingde,  ‘İlaç fiyat farklarına dur de’, ‘Eczanelerdeki ekonomik çıkmaza dur de’, ‘Kontrolsüz açılan fakültelere dur de’, ‘Kamu eczacılarının hak kayıplarına dur de’ yazılı afişler taşıdılar. 

HABER : Haber: Kaan Taşkın

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.