DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
22°

AÇIK

Akademik karaborsa; Diploma mı, sertifika mı?

Akademik karaborsa; Diploma mı, sertifika mı?

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), para karşılığı tez ve ödev yazan 17 internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulunması online diploma tartışmalarını alevlendirdi. 9. Köy, ücret karşılığı online yüksek lisans ya da doktora diploması verdiğini iddia eden kurumları mercek altına aldı. Akademisyenler tepkili. Online eğitim kurumları diploma değil, sertifika veriyor.

ABONE OL
6 Haziran 2023 15:19
Akademik karaborsa; Diploma mı, sertifika mı?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de üniversitelerde verilen eğitimin akademik değeri konusundaki tartışmalar sürerken, buna şimdi bir de internet üzerinden eğitimle yüksek lisans ve doktora diploması verdiği iddia eden yabancı üniversitelerin yarattığı kaos eklendi.
Bu konudaki pazar o kadar büyüdü ki, iş “eğitim danışmanlığı” adı altında Avrupa üniversitelerinden yüksek lisans diploması vaadeden sosyal medya reklamlarına kadar vardı. 

Diploma mı, sertifika mı?

9. Köy, sosyal medyada “online diploma” reklamı veren şirketlere, önce “müşteri” olarak ulaştı. Yaptıkları işin “program kapsamında hem yüksek lisans, hem doktora, hem de bütünleşik doktora hizmeti sunmak” olduğunu savunan şirket yetkilileri, müşterileri arasında kamuda yönetici konumunda çok sayıda kişinin bulunduğunu ve bu kişilerin “prestij amacıyla” diploma programına kaydolduklarını söyledi. 
“Dünya’nın her yerinden” sloganıyla reklam yapan ve Uluslararası Dublin Üniversitesi’nden diploma verdiğini iddia eden şirketin “hizmetlerine” ilişkin fiyat aralığı ise şöyle; Yüksek lisans için 20.000 TL, doktora için 25.000 TL ve bütünleşik doktora için ise 35.000 TL.
Şirket yetkilisi, online eğitim ile alınan “diplomaların” YÖK denkliği olmadığından kamuda geçersiz olduğunu, ancak özel vakıf üniversitelerinde kullanılabildiğini de kaydetti. 

İstanbul Gedik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin paydaşı olarak çalıştıklarını iddia eden şirketin yetkilisi, programlardan mezuniyet halinde “diploma verileceğini” de söyledi. Fakat üniversitenin sürekli eğitim merkezi internet sitesini incelediğimizde ilgili programlar dahilinde verilenin diploma değil, “sertifika” olduğu da ortaya çıktı. Nitekim gazeteci olarak bilgilerine başvurmaya çalışıldığında, şirket yetkililerinin konuşmak istememesi, özellikle “diploma mı, sertifika mı” sorusuna yanıt vermekten kaçınmaları dikkat çekti. 

Akademisyenler tepkili

Bu programlar üzerine çalışan şirketlerin, online eğitim karşılığında “diploma” verdiğini söylediği Uluslararası Dublin Üniversitesi Uluslararası Uzaktan Eğitim yazılımı olan 070495 kodlu “Dijital Öğrenme” projesi çerçevesinde eğitim veriyor. Bu konudaki onayı ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile kurulmuş Bilişim Vadisi’nden almış. 

Onay, YÖK ya da üniversiteler yerine Sanayi Bakanlığı’ndan geldiğinden akademisyenler uzaktan verilen bu eğitimin kalitesinden endişeli. 9. Köy Haber Merkezi’nin bilgisine başvurduğu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Füsun Yenilmez, bu tarz kurumların “hiç bir akademik altyapısı bulunmadığını” vurgulayarak, “Dil barajı olmadan yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim mümkün değil” dedi. Yenilmez şöyle konuştu;
“Bu programlar yüksek lisans veya doktora için diploma alınacak programlar değil, sertifika programları. Dersler kim tarafından ve nasıl veriliyor o bile belli değil. Bağlandıkları platformun da akademik bir arka planı yok. Akademik olmaktan çok uzak bu programlar. Bunların kurumsal bir yapı olduklarını ve iyi bir eğitim alt yapıları olduğunu düşünmüyorum. Zaten haklarında da çok fazla dolandırıcılık davası var. Ön peşinat topluyorlar, akademik bir eğitim yok. Zaten hesapları incelediğinizde de sahte olduğunu anlayabilirsiniz. İnsanların umutlarını söndürmenin yanı sıra akademiye de zarar veriyorlar.”

Lisans diploması lise diploması gibi olunca…

Yenilmez, yüksek lisans ve doktora temelli bu platformların artış sebebi olarak ise lisans diplomasının değersizleştirilmesi olduğunu vurgulayarak, 
“Lise diploması gibi herkesin lisans diploması var. Öğrenciye de ayrı bir yük biniyor. Bu tarz sahte diploma veren yüksek lisans ve doktora programlarına da bu kadar yoğun talep olma sebebi de bu zaten” dedi. 

Üniversitelerde “tepeden inme atamalar” nedeniyle lisans eğitiminin içinin boşaldığına da dikkat çeken Yenilmez şöyle konuştu;

“Çok talep olunca da üniversiteler yetersiz kalıyor. Bu durum da dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor. Hukuki süreci devam eden çok fazla da dava var bu konuda. Akademinin düzelmesi ve bu tarz sahte diploma veren yerlerin faaliyetlerinin durması için alttan gelen ekibin liyakat temelli olması şart. Çalışarak kendi emeğiyle bir şey elde etmeye çalışanların şansı düşük olsa da hala şansımız var, çünkü vitrin de lazım çalışan insana ihtiyaçları var. Kendileri çalışmayı bilmiyor ve yetersiz. Sahte diploma ile nereye kadar?”

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Haluk Geray ise nerede olursa olsun kamu tarafından onaylanmamış hiçbir sisteme kayıt olunmaması gerektiğini vurguladı.

Söz konusu kurumların diploma veremeyeceğine dikkat çeken Prof. Geray, şöyle dedi;
“Bunlar diploma vermiyor, veremez. Sertifika programları bunlar aslında. Özgeçmiş dosyanıza eklersiniz tabii ki ama diploma olarak kullanılamaz. Böyle programların da YÖK denetiminden geçmesi gerekiyor. Zaten buralardan aldığınız sertifikaları kamuda kullanamazsınız. Özelin de inisiyatifine kalmıştır. Yüksek lisans programları bu şekilde olmalı mı konusu tartışılmalı akademi cephesinde de. Ankara Üniversitesi üzerinden örnek vermek gerekirse; özellikle yüksek lisans programlarında uzaktan eğitim yasaklandı. Bu önemli. Biz akademisyenlere de büyük görev düşüyor. Öğrencilere akademiyi sevdirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

03.01.2023 TARİHİNDE YAYINLANAN TEKZİP METNİDİR 

“Firmamız PGA Akademi bir eğitim kurumu olup bazı aracı kurumlar tarafından firmamız PGA Akademi ve Uluslararası Dublin Üniversitesi’nin bilgisi dışında bir üniversite ile alakalı eğitim verildiğine yönelik reklam faaliyetlerinde bulunulduğuna ilişkin gerçeği yansıtmayan haberler yapılmıştır. Bu hususta işbu aracı kurumlar yönünden firmamız PGA Akademi tarafından yasal işlemlere başlanıldığını bildiririz. İlgili URL’nin bağlı olduğu ve 9köy tarafından yapılan haberlerde de işbu aracı kurumlarla görüşüldüğü belirtilerek firmamız PGA Akademi ve Uluslararası Dublin Üniversitesi’nin işbu aracı kurumların gerçeği yansıtmayan haberleri sebebiyle dolandırıcıymış gibi bir algı oluşturulmuştur. Bu durumun düzeltilmesi için Uluslararası Dublin Üniversitesi’nin ve firmamız PGA Akademinin iş bu aracı kurumlar bünyesinde bağımsız bir biçimde nitelikli ve örgün bir eğitim verdiği, bahse konu aracı kurumlar yüzünden PGA Akademi ve Uluslararası Dublin Üniversitesi’nin markasının haksız bir biçimde kötülendiğini bildirme zaruretimiz doğmuştur. İşbu habere istinaden belirtmek gerekir ki firmamız PGA Akademi ile İngiltere’de bulunan Uluslararası Dublin Üniversitesi arasında yapılan anlaşma uyarınca ülkemiz bünyesinde eğitimler verilmesi aynı zamanda üniversite adına kayıt, her türlü tahsilat ve öğrenci işleri konusunda TAM VE TEK YETKİLİ kılınmıştır.”-PGA Akademi

HABER : Haber: Ceren Bala Teke

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • serdar

    bunlarla iletişime ben de geçtim, anladıgım kadarı ıle dolandırıcı “degıl de” aldatıcı bır egıtım dıploması, size verielen eğitimlerde sadece ve sadece 1 bucuk sene de bile yazılım mühendisi olabiliyor muşsunuz, ileri mat dersleri fizik dersleri vs onlar nasıl olacak dedım onları da bız halledecegız dedıler. bu dıploma olayının aldatıcı oldugunu ıse su skılde anladım. bana bır tane daha onceden bırısının almıs oldugu dıplomayı gonderdıler. dıplomada rektor ve dekanın ımzaları var fakat ısımlerı yok. yanı dekan adı rektor adı olmadan dıploma mı olur? tabıkı olmaz. bakın 1 bucuk senede asla ve asla muhendıs olarak yetısemezsınız. bır muhendıs olarak soyluyorum bunu. neyse sızınle ıletısıme gecıyorlar hemen bır suslu laflar kullanıyorlar erıc narıc falan dıyorlar, erık narık nedır? erık narık de adımız var dıyorlar ve hemen sıze bır vıdeo atıyorlar kı o vıdeo da adım gıbı emınım web sıtesı ıle kendılerı oynamışlar bellı yanı herneyse yok sitesine girdim. erık narık deıklerı seyı tıkadlım ıntl dublin universitesinin guncel olarak gürcistan baglantılı hıc bır kaydı olmadıgın gozlerımle gordum yanı dedıgım gıbı sıze vıdeo atarlar o vıdeoda kı erıc narıc tamamen safsata ve oynanmış bır sekıldedır. ınanmayın bosa 70 bın lıra verıp paranızdan olmayın derım. dıger bır konu bana atmıs oldukları noterlı yazılar vs neyse uskudar 5 ncı noterı olması lazım sanırım yanlıs hatırlamıorsam şafak adında bırısıymış neyse ben burayı aradım şafak bayan çıktı bu arada, dublın unıversitesi diplomlarına onay ıle ılgılı sorular sordum evet dedı eger dedı bızım muhur vs varsa dogrudur dedı! dogrudur dedı ama sen bunu arastırdın mı? ben unı diplomamı tasdık ettırmeye gıttım beylık duzunde adam bana bunu onlıne olarak gormemız lazım dedı bır sekılde ben dogrularım bunlar ıse dogrulayamıyor bıle . yanı kadın bellı kı daha onceden şey yapılmış yanı, kardesım bende bır dıploma alayım gıdeyım onaylatayım olacak ıs mı? neyse onu da gectım akademık kadrolarına ulastım bır rektorlerı daha dogrusu danısmlanları olan bır hocanın ısmını gordum ıletısım kurayım dedım. neyse ıletısımı kurdum prof olan hoca onayladı evet dedı ben danısmanım dedı. neyse sonra baktım kı bu dıplomalarda bu adamın ımzası var. muhtemelen bu hocadan da bıseyler gızlemışler. cunku koskoca prof yanı .neyse adama ıtımat ettım ama soramadıgımız seyler ve emın oldugumdan dolayı daha da bulasmadım bunlara. hocanın ımzası olabılbır ama ısım yok ısımsız olan her seyde sahte veya duzmecedır. bosa aldanmayın. dıger bır konu ıse ben bunların idu.edu ısımlı sıtelerıne gırdım +44 ıle baslayan whatsapp hattıyle yazısmaya basladım bır baktım merhaba serdar bey dedıler benı hemen tanıdılar ve turkce konusmaya basladılar.. yanı yurt dısından bır tane onlıne hat almıslar ya da dıjıtal hat almıslar ve bu numarayı verıylar bakın bız gercekten de yurt dısındayız fakat konusanlar akıcı turkcelerı ıle ve benı de hemen tanıdılar numalarınız bizde var demeye basladılar , işte o anda duzmece oldugunu anladım ya kısacası duzmece bır sıstem gun gıbı barız. erık narık sıstemınde “kaydımıs far” demelerıne bakmayın erık narık sıtemınde gurcıstanda boyle bır okul zaten yok kı sıze her defasında bunu zırvalayacaklar sakın kanmayın yurt dısı baglantılı bır numaraya sahıp olmak artık zor degıl hele kı 1 bucuk sene de sadece programlama derslerı alalrak!!! zaten muhendıs olamazsınız. kendını kandırmayın bosuna. bunlara da ıtımat etmeyın her halukarda ya devlet universitesi tavsiye ederım ya da en kötü ihtimal vakıf üniversitelerini tercih edin derim. boyle vıdelarda sıtelerınde tahrifat yapmış sahte fake universitelere kanmayın he bu arada sızı ararlar kıbar kıbar konusurlar “sisden cok enerşi aldım sise kanım kaynatı” gibi laflar ederler sakın kanmayın yemeyın. yazık gunah paranızdan olursunuz.

    Cevapla
    +1
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.