DOLAR 33,0495 0.16%
EURO 36,0281 0.06%
ALTIN 2.618,691,92
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

Adana’da ölen sığınmacı çocuk için adalet arayışı
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Adana’da ölen sığınmacı çocuk için adalet arayışı

Adana’da ölen sığınmacı çocuk için adalet arayışı

Adana'da bir iş yerinde ölen Suriyeli sığınmacı çocuk için adalet aranıyor. Adana Seyhan’da bulunan bir tekstil atölyesinde bozuk olan asansör ve duvar arasında sıkışarak feci şekilde hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ahmet Turan Haskiro'nun ölümünün sorumlularının cezalandırılması için BİRTEK-SEN harekete geçti. BİRTEK-SEN avukatı Tugay Bek, hem savcılığa suç duyurusunda bulundu, hem de çocuğun öldüğü atölyedeki işçilere ifade vermeleri çağırısında bulundu. İşyeri ise Haskiro'nun kendileri adına çalışan bir işçi olmadığını, olay günü annesini ziyaret için orada bulunduğunu öne sürüyor.

ABONE OL
14 Haziran 2024 16:03
Adana’da ölen sığınmacı çocuk için adalet arayışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ceylan Sağlam 
 
Adana’nın Seyhan ilçesinde Kocavezir Mahallesi’nde bulunan bir tekstil atölyesinde, 12 yaşında Ahmet Turan Haskiro isimli Suriyeli sığınmacı çocuk asansör ile duvar arasında sıkışarak can verdi. Ahmet Haskiro’nun kullandığı asansörün bozuk olduğu iddia edildi.
 

Avukat Tugay Bek

BİRTEK-SEN avukatı ve sendikanın Adana İl Temsilcisi Tugay Bek, olaya ilişkin Adana Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bek 9. Köy’e yaptığı açıklamada, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını öne sürdü. Ölen çocuğun makinalar arasında ip, kumaş taşıdığını ya da temizlik işi yaptığını öğrendiklerini ifade eden Bek, olay gününe ilişkin şunları anlattı:
Olayın yaşandığı gün adli tıp kurumuna gittik. Adli tıpın önünde Ahmet’in işyerinde çalışan işçiler, ailesi vardı. Orada akrabalarından Ahmet’in oltacı olarak çalıştığını öğrendik. Ahmet orada uzun süredir çalışıyormuş. Ancak işveren adına hareket eden kişiler yüzünden, aile bizimle iletişime geçmek istemedi. Ahmet Suriyeli bir mülteci ailenin küçük bir çocuğu. Ailenin tehdit edildiğini düşünüyoruz. Ahmet’in annesi dahil işyerindeki işçiler annesini görmek için geldiği işyerinde kaza sonucu öldüğü şeklinde ifade verdi. Ancak biz ilk aşamada işyerinde çalışan aile ile iletişime geçtiğimizde Ahmet’in uzun süredir orada çalıştığını ifade etmişlerdi. Bunun üzerine biz de olayın üzerinin kapatılmaması için savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bunu kamuoyu adına yaptık.”
 
Bek, suç duyurusunun ardından savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında güvenlik kamerası kayıtlarına ve çocuğun varsa cep telefonuna el konulmasını, kayıtların takip edilmesini ve savcılık makamının orada çalışan işçilere güvence vererek yeniden ifadeleri almasını beklediklerini de söyledi.

İşçilere tanıklık çağrısı

12 yaşındaki Ahmet Haskiro’nun hayatını kaybettiği işyerindeki işçilere de seslenen Avukat Bek, “Burada işyerinde çalışan işçilerin tanıklıklarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu soruşturmaya destek olmalılar. Sizin aracılığınızla Ahmet’i işyerinde tanıyan insanlara da sesleniyoruz; işçilerin vereceği ifade Ahmet için önemli. Yargılamanın devam etmesi gerekiyor. Savcılığın tahkikatı halen daha devam ediyor. Aile, mülteci bir aile. Savunmasız ve mağdur. Aile ne şekilde tehdit edildi bilmiyoruz ama çocuklar, ailenin malı değil. Savcılığın da kamu adına bu yönde titizlikle çalışması gerekir” diye konuştu.

Mehmet Türkmen

İŞKUR tabelası indirildi iddiası

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen de 9. Köy’e yaptığı açıklamada Ahmet Haskiro’nun hayatını kaybettiği atölyede daha önce duvarda asılı olan, “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” ve “İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı” tabelaların söküldüğünü öne sürdü. Türkmen, “Çocuk işçi sömürüsü ve çocuk işçi cinayetleri bizzat devlet eliyle teşvik ediliyor” diye konuştu.
 
Ahmet Haskiro’nun ailesinin Suriyeli göçmen bir aile olduğunu ve yasal güvenceleri olmadığı için aileyi susturduklarını öne süren Türkmen, olay hakkında şu bilgileri verdi: “Ahmet’in ölümünü, orada çalışmıyormuş gibi, sanki annesini ziyarete gelmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Annesini de baskıyla bunu söylemeye ikna etmişler. Göçmenlerin bu ülkede hiçbir yasal güvencesi, oturma izinleri bile olmadığı için bu tür durumlarda haklarını arayamıyorlar, hukuki süreci zorlayamıyorlar. Çünkü her an sınır dışı tehlikesi ile karşı karşıyalar. Bu çaresizliklerini de istismar ederek aileyi susturmuşlar. Ama biz sendika olarak durumun takipçisi olacağız. Ortada bir çocuk cinayeti var.”
 
Türkmen, sözlerine şöyle devam etti: “Çocuğun duvar ile asansör arasında kalarak canını verdiği o asansörün, önceden bozuk olduğu herkes tarafından biliniyor. 12 yaşında bir çocuğu kayıt dışı olarak çalıştırmak başlı başına bir suç. Bir de bozuk asansörün göz göre göre kullanılmaya devam edilmesi, olayın cinayet olduğunun göstergesi. İşin diğer bir boyutu da bu atölyelerin olduğu bir iş hanı ile ilgili. 6 katlı bir bina, bütün katlarda tekstil atölyesi var. Tek bir tekstil atölyesi yok. Bu tekstil atölyelerinin bir kısmı İŞKUR tarafından mesleki eğitim programları kapsamında olan işyerleri. Ahmet bu kapsamda değil ama söz konusu atölyelerde Ahmet’in yaşından biraz büyük çocuk işçiler, İŞKUR tarafından devlet eliyle çalıştırılıyor. Aslında Ahmet’in ölümüne sebep olan bu koşullar, meşru hale getiriliyor. Çocuk işçileri, köle gibi çalıştırılsın diye devlet patronlara para ödüyor. Üstelik bu para, Ahmet’in annesinden, oradaki işçilerden kesilerek toplanan İşsizlik Fonu’ndan karşılanıyor. Biz sendika olarak, bu olay nezdinde iş cinayetine kurban giden çocuklar için ve iş cinayetine kurban gitme potansiyeli olan çocuk işçi sömürüsüne karşı mücadele etmekte kararlıyız.”

İSİG Meclisi: “Son 11 yılda en az 695 çocuk işçi hayatını kaybetti”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında “Çocuk işçiler iş cinayetleri raporu” ile son 11 yılda yaşanan çocuk işçi ölümlerine ilişkin bir rapor yayınladı. İSİG Meclisi’nin hazırladığı raporda her yıl 60-70 çocuk işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği, son 11 yılda en az 695 çocuk işçinin iş cinayetlerine kurban gittiği söylendi. Bunun yanı sıra binlerce yaralanma, uzuv kaybı, ruhsal ve fiziksel gelişime vurulan darbelerin verilere yansımadığı raporda ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.