9. Köy Haber Merkezi’nde ikinci dönem başlıyor. Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve haber üretim süreçlerine ilişkin yapılacak eğitimlerle usta-çırak ilişkisinin kurulmasını hedefleyen “Genç Gazeteci Eğitim Programı”ndan yeni dönemde 10 gazeteci adayı daha faydalanacak. Genç gazeteciler, deneyimli isimler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ’ın editörlüğünde gazetecilik eğitimlerini tamamlayarak özel haberler üretecekler. Özel haber eğitim dönemlerinin ikincisi için başvurular, 19 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek.


Gazetecilik
        05/12/2022     56 GÜN ÖNCE

9. Köy Haber Merkezi Projesi'nde ikinci dönem başlıyor. Genç gazeteci adaylarınının başvurusuna ikinci kez açılan projeye, 05-19 Aralık tarihleri arasında başvuru yapılabilecek. Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “9. Köy Haber Merkezi Projesi” kapsamında genç gazetecilere özel haber üretebilmeleri için eğitim ve telif desteği veriliyor. Deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ’ın editörlük görevini üstlendikleri proje, yeni mezun gazetecileri ‘usta-çırak’ ilişkisiyle basın sektörüne hazırlamayı hedefliyor.

Genç gazeteciler nasıl desteklenecek?

On genç gazeteci, üç ay boyunca deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ ile bir araya gelerek haber üretiminin her aşamasını tecrübe edebilecek. Programa katılan gazetecilerin üç aylık süre zarfında 12 haber hazırlamaları bekleniyor. Haber/araştırma yazısı, video haber ya da podcast olarak üretilecek haberler 9. Köy web sitesinde ve 24 Saat gazetesinde yayınlanacak ve üretilen her haber başına brüt 600 Norveç kronu telif ödemesi yapılacaktır. Genç gazetecilerin ülke çapında haber takibi/üretimi yapabilmeleri için seyahat ve konaklama bütçesi mevcuttur.

Kimler başvurabilir?

– 01.01.1994 tarihinden sonra doğmuş,

– Üniversite mezunu veya son sınıf öğrencisi olan (İletişim fakültesi mezunu veya öğrencisi olmak tercih sebebi olacaktır.)

– Türkiye’de ikamet eden gerçek kişiler

başvuru yapabilir.

Proje kapsamındaki eğitim, haber toplantısı ve söyleşiler Gazeteciler Cemiyeti’nin Ankara’daki Basın Evi’nde yapılacaktır. Ancak projeye başvurmak için Ankara’da ikamet etme şartı aranmamaktadır. Farklı illerde ikamet eden kişiler eğitim, toplantı ve söyleşilere çevrimiçi katılabilirler.

Son başvuru tarihi: 19 Aralık 2022
Program rehberi için tıklayınız
Sorularınız için [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Nasıl başvurulur?

Yukarıda belirtilen kriterleri karşılayan gazeteciler aşağıdaki formu doldurarak eğitime başvurabilirler.

Başvuru sonucunuzla ilgili olarak proje ekibi tarafından bilgilendirileceksiniz.

Başvuru formunu görüntüleyemiyorsanız tıklayınız