DOLAR 31,1521 0.01%
EURO 33,8238 0.02%
ALTIN 2.033,050,02
Ankara
13°

AÇIK

9. Köy Haber Merkezi yeni bir yolculuğa çıkıyor!

9. Köy Haber Merkezi yeni bir yolculuğa çıkıyor!

9. Köy Haber Merkezi’nde yeni bir dönem başlıyor. Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve haber üretim süreçlerine ilişkin yapılacak eğitimlerle usta çırak ilişkisinin kurulmasını hedefleyen “Genç Gazeteci Eğitim Programı”ndan yeni dönemde 30 gazeteci adayı faydalanacak. Üç ay süreyle üç farklı dönemde devam edecek eğitim programlarında gazeteci adayları, deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ’ın editörlüğünde gazetecilik eğitimlerini tamamlayarak özel haber üretecekler. Özel haber eğitim dönemlerinin ilki için başvurular, 18 Eylül 2022 tarihine kadar devam edecek.

ABONE OL
9 Eylül 2022 00:00
9. Köy Haber Merkezi yeni bir yolculuğa çıkıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “Genç Gazeteci Eğitim Programı” eğitim dönemlerinin birincisine başlıyor. 9. Köy Haber Merkezi bünyesi içerisinde gerçekleştirilecek olan eğitim programının ilk eğitim dönemi bugün itibariyle başvuruya açıldı. Projenin ilk eğitim döneminde 10 genç gazetecinin deneyimli gazeteci Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ’ın editörlüğünde gazetecilik eğitimlerini tamamlanması planlanırken, üç aylık süre zarfında hazırlayacakları 12 haber 9. Köy internet sitesinde ve 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanacak. Ayrıca, gazeteci adayları ürettikleri her haber başına 600 Norveç kronu telif ödemesi alacak.

Son başvuru: 18 Eylül 

Gazeteciler Cemiyeti’nin yürütücülüğünü üstlendiği ve 10 genç gazetecinin destekleneceği eğitim programının ilk dönemine başvurular 18 Eylül 2022 tarihine kadar devam edecek. Yalnızca Türkiye’de ikamet edenlerin başvurusuna açılan eğitim programına katılmak isteyen genç gazeteci adayları internet üzerinden yayımlanan form aracılığıyla başvurularını yapabilecekler.  Haber/araştırma yazısı, video haber ya da podcast içeriklerinin üretileceği eğitim programına başvurmak için 01.01.1996 tarihinden sonra doğmuş olmak gerekiyor. Ayrıca, üniversite mezunu ya da son sınıfı öğrencisi olmak aranan şartlar arasında yer alıyor.

Daha önce 5 muhabir alana kazandırdı

9. Köy Haber Merkezi tarafından yürütülen eğitim programları ilk değil. Gazeteciler Cemiyeti, bünyesinde yürüttüğü programlarla özel haber üretme süreçlerine, açık kaynak tarama yöntemlerine, gazeteci ve haber kaynağı ilişkisini geliştirmeye yönelik eğitimler vererek gazetecilik alanında usta çırak ilişkisin kurmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl da İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen eğitim programı kapsamında 5 genç gazeteci 9. Köy Haber Merkezi’nde eğitim programına katıldı ve eğitim kapsamında toplamda 60 özel haber üretildi. Geçtiğimiz yıl 9. Köy Haber Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim programına katılan genç gazeteci adaylarından dördü bugün önemli medya kuruluşlarında gazeteci olarak çalışmaya başladı.  9 Köy Haber Merkezi tarafından üretilen haberlere https://9koy.org/ bağlantısından erişilebilir.

Gazeteciler Cemiyeti tarafından yayınlanan duyuru şöyle:

“9. Köy Haber Merkezi Genç Gazetecilerini Arıyor

Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen “9. Köy Haber Merkezi Projesi” kapsamında genç gazetecilere özel haber üretebilmeleri için eğitim ve telif desteği verilecek. Deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ’ın Editörlük görevini üstlendikleri proje, yeni mezun gazetecileri ‘usta-çırak’ ilişkisiyle basın sektörüne hazırlamayı hedefliyor. 9. Köy Haber Merkezi çalışma ekibine deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ dahil oldu. Yeni dönemde, genç gazetecilere yönelik deneyim aktarımının daha da artması planlanıyor. 

Genç gazeteciler nasıl desteklenecek?

On genç gazeteci, üç ay boyunca deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ ile bir araya gelerek haber üretiminin her aşamasını tecrübe edebilecek. Programa katılan gazetecilerin üç aylık süre zarfında 12 haber hazırlamaları bekleniyor. Haber/araştırma yazısı, video haber ya da podcast olarak üretilecek haberler 9. Köy web sitesinde ve 24 Saat gazetesinde yayınlanacak ve üretilen her haber başına brüt 600 Norveç kronu telif ödemesi yapılacaktır. Genç gazetecilerin ülke çapında haber takibi/üretimi yapabilmeleri için seyahat ve konaklama bütçesi mevcuttur. 

Kimler başvurabilir?

– 01.01.1996 tarihinden sonra doğmuş,

– Üniversite mezunu veya son sınıf öğrencisi olan (İletişim fakültesi mezunu veya öğrencisi olmak tercih sebebi olacaktır.)

– Türkiye’de ikamet eden gerçek kişiler

başvuru yapabilir.

Proje kapsamındaki eğitim, haber toplantısı ve söyleşiler Gazeteciler Cemiyeti’nin Ankara’daki Basın Evi’nde yapılacaktır. Ancak projeye başvurmak için Ankara’da ikamet etme şartı aranmamaktadır. Farklı illerde ikamet eden kişiler eğitim, toplantı ve söyleşilere çevrimiçi katılabilirler.

Nasıl başvurulur?

Yukarıda belirtilen kriterleri karşılayan gazeteciler aşağıdaki formu doldurarak eğitime başvurabilirler.

Başvuru sonucunuzla ilgili olarak proje ekibi tarafından bilgilendirileceksiniz.

Başvuru formu için tıklayınız: https://forms.gle/c34xzh4RJyghUsAN8

Son başvuru tarihi: 18 Eylül 2022

Program rehberine ulaşmak için tıklayınız.

Sorularınız için [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

HABER :

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.