DOLAR 32,4953 0.66%
EURO 34,9052 -0.04%
ALTIN 2.405,750,63
Ankara
30°

AZ BULUTLU

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı kutlandı
  • 9.Köy
  • Genel
  • 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı kutlandı

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı kutlandı

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok etkinlikle kutlandı. Türkiye'deki etkinliklerde "anadilde eğitim talebi" öne çıktı.

ABONE OL
20 Mayıs 2024 15:24
15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sedat Türlü
15 Mayıs Kürt Dil Bayramı, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Avrupa’nın birçok kentinde yoğun ilgi ile kutlandı. Diyarbakır, Van, Şırnak, Urfa, Batman ve Siirt başta olmak üzere birçok kentte, Kürtçe dil kurumlarının girişimleri ile etkinlikler düzenlendi.
Etkinlikler, kentlerdeki sivil toplum kuruluşları tarafından desteklendi. Etkinlikler kapsamında yapılan açıklamalarda öne çıkan talep de, “anadilde eğitim” oldu.

Kent kent dil bayramı etkinlikleri

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı çerçevesinde yapılan etkinlikler şöyle gerçekleşti:
1) Diyarbakır’da Sur ilçesinde bulunan Dağkapı’da, Ulu Cami Meydanı’nda Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği öncülüğünde Dengbêj ve Çîrokbêj (Kürtçe hikaye anlatımı) etkinliği gerçekleştirildi.
2) Van’da Dil Kültür Sanat Araştırmaları Merkezi öncülüğünde STK’lar, Van’ın Bahçesaray ilçesinde bulunan şair ve destan yazarı Feqiye Teyran’ın mezarı başında basın açıklaması ile 15 Mayıs etkinliklerini başlattı. Şanowan Tiyatro salonunda Kürtçe dil kursundan mezun olan öğrencilere belgeleri verildi. Ardından etkinlik şiir dinletisi ve müzikler eşliğinde son buldu. Van’da ayrıca eski ismi Nuda Kültür Merkezi olan Büyükşehir Kültür Merkezinde 8 yıl sonra Kürtçe bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen Dengbêj etkinliğinde, Dengbejler kilamlarını seslendirirken dinleyiciler yoğun ilgi gösterdi. Van’da tiyatro, dengbej, şiir dinletisi etkinlikleri 25 Mayıs’a kadar sürecek. 25 Mayıs günü ise Erciş ilçesinde Kürtçe Dil mitingi ile etkinlikler sonlandırılacak.
3) Şırnak’ın Cizre ilçesinde ise belediye tarafından düzenlenen Dil, Kültür ve Sanat Festivali”nin 10’uncusu kapsamında belediyenin bahçesinde 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolayısıyla tiyatrocu Salîh Yıldızöz’ün “Du ziman” (İki dil) stand-up gösterimi yapıldı. Stand-up gösterimine STK’lar ve onlarca yurttaş katıldı.
4) Siirt’te ise Botan Derneği (Botan-Der) ve Siirt Belediyesi tarafından 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin açıklama yapıldı. Botan-Der binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Botan-Der Üyesi Sait Toprak, tüm dillerin çok kıymetli olduğunu fakat asimilasyona uğrayan dillerin daha çok savunulmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Siirt’te ayrıca Kızlar tepesinde yöresel müzik dinletileri ile, yazar Berken Bereh’in katılımıyla panel düzenlendi.
5) Yine Kürtçe Dil Bayramı vesilesiyle Avrupa’nın birçok ülkesinin yanı sıra, Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi ve Suriye’de de panel,
forum, şenlik gibi etkinliklerle gerçekleştirildi. İsviçre, Almanya, Belçika ve birçok Avrupa ülkesinde Kürt dernekleri tarafından panel, forum, konser gibi etkinliklerle Kürt Dil Bayramı kutlandı. Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’nde ise Zaho kentinde düzenlenen “Cil û Berg şöleninde” Şiwan Perwer ve Aynur Doğan sahne alarak “Keça Kurda” şarkısını birlikte seslendirdi. Ayrıca bölgesel yönetimin birçok kentinde dernekler tarafından kutlamalar yapıldı.

Kürt dil bayramı ne zamandır kutlanıyor?

15 Mayıs 1932’de Celadet Ali Bedirxan öncülüğünde bir grup aydının “Hawar” isimli Kürtçe derginin ilk sayısını çıkarması vesilesiyle kutlanıyor. 2006’dan bu yana, her 15 Mayıs’ta Kürtçe dil bayramı etkinlikleri düzenleniyor. Hawar dergisi dil, kültür, kimlik ve edebiyat başta olmak üzere birçok alanda büyük bir değişime öncülük ederek Kürt dili ve kültürü çalışmalarının son yüzyılına damgasını vurdu. Bünyesinde Osman Sabri, Nurettin Zaza, Cegerxwîn gibi büyük Kürt edebiyatçıların yetişmesini sağlayan dergi
Kürt dili ve edebiyatı için de sembol oldu.

Kürtçe’de ağız ve lehçeler

Kürtçe’nin yaygın olarak kabul edilen 5 lehçesi bulunuyor. Bu lehçeler Türkiye’nin bölge kentlerinde ve İran’da yaşayanların kullandığı Kurmancî, Sivas, Diyarbakır, Tunceli illerinde yoğun olarak kullanılan Kırmançkî/Zazakî, Irak’ta yoğun olmak üzere İran Kürtlerinin de bir kısmının kullandığı Soranî, İran ve Irak bölgelerinin kesiştiği Hewreman bölgesinde kullanılan Goranî ve sadece İran’da kullanılan Lorî’dir. Bu lehçeler içerisinde aynı zamanda ağızlar farklılık göstermektedir. Kurmancî içerisinde İran Kürtlerinin kullandığı Şikakî, Hakkari bölgesinde kullanılan Behdinî gibi ağızlar lehçe farklılığı gibi okunsada aslında sadece ağız farklılığından oluşmaktadır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.